Reklama
Reklama

Pomnik Wdzięczności stanie nad Maltą

fot. archiwum Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności

Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności, czyli Najświętszego Serca Pana Jezusa, który przed wojną stał na Placu Mickiewicza chce, aby pomnik stanął nad Maltą pomiędzy stacją kolejki a lodowiskiem.

Na początku lutego 2012 roku w Poznaniu zrobiło się głośno o planach odbudowy pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, nazywanego też pomnikiem Wdzięczności lub Chrystusa Króla. Chęć bycia częścią komitetu zgłosiło ponad 200 osób, a wśród nich architekci, artyści, czy naukowcy. Pomysł poparł arcybiskup Stanisław Gądecki, który przyznał, że prace przy odbudowie pomnika powinny się zakończyć w 2018 roku - na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA


- Pomnik stanie nad Maltą na dużej polanie pomiędzy stacją kolejki, a lodowiskiem. Uważamy, że pomnik powinien wrócić w takim kształcie, w jakim postawiły go osoby, które wolność odzyskały. Zebraliśmy około 45-50 tys. zł na odbudowę, ale zbiórki jeszcze nie organizowaliśmy. Teraz zwracamy się do władz i prezydenta o zatwierdzenie propozycji lokalizacji, a jak otrzymamy zgodę rozpoczniemy prace i zwrócimy się do poznaniaków oraz mieszkańców Wielkopolski o wsparcie odbudowy - mówił na antenie Radia Merkury przewodniczący komitetu prof. Stanisław Mikołajczak.

Pomnik w latach 1932-1939 stał w centrum miasta, gdzie dziś znajduje się plac Mickiewicza. Stał krótko, bo po Kampanii Wrześniowej pomnik zniszczyli Niemcy.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
14℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro