Reklama
Reklama

Biskupi upomnieli arcybiskupa Paetza

Podczas Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie, która miała miejsce w ubiegły weekend, biskupi upomnieli arcybiskupa Juliusza Paetza. Zauważyli, że wbrew wcześniejszym doniesieniom Watykan nie przywrócił byłemu Metropolicie Poznańskiemu cofniętych przywilejów.

Arcybiskup Juliusz Paetz otrzymał reprymendę słowną z ust biskupów zebranych na Konferencji Episkopatu Polski. Nie poparto jej specjalnie przygotowanymi dokumentami.

W ubiegłym tygodniu Gazeta Wyborcza poinformowała, że abp Juliusz Paetz odzyskał odebrane mu kilka lat temu przywileje. Przypominamy, że kara, jaką otrzymał były Metropolita Poznański związana była z doniesieniami o domniemanym molestowaniu przez arcybiskupa księży i kleryków. Zgodnie z postanowieniem prefekta Kongregacji do spraw Biskupów, arcybiskup nie może sprawować posługi biskupiej na terenie diecezji poznańskiej. Oznacza to, że Paetz nie jest uprawniony do udzielania sakramentu bierzmowania, wyświęcania kapłanów czy konsekrowania kościołów i ołtarzy.

Po informacji Gazety Wyborczej pojawiły się pogłoski, że ze stanowiska ma zrezygnować obecny Metropolita Poznański - arcybiskup Stanisław Gądecki, który nie zgodził się z decyzją Watykanu, o przywróceniu jego poprzednikowi wszystkich przywilejów. Pogłoski okazały się być nieprawdziwe.

Jak zapewnia rzecznik Stolicy Apostolskiej, Frederico Lombardi - arcybiskupowi Juliuszowi Paetzowi nie została przywrócona możliwość sprawowania posługi biskupiej na terenie diecezji poznańskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
3.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro