Rudera w centrum Poznania: koczujący bezdomni i kilogramy odpadów
Przy ulicy Grobla 28 w ścisłym centrum poznańskiego Starego Miasta można znaleźć stare opony samochodowe, zniszczone kanapy, nikomu niepotrzebne pozostałości po telewizorach oraz mnóstwo innych odpadów. Straż miejska o ruderze wie. Na zarządcę działki wielokrotnie nakładano mandaty, ale nie przynosi to rezultatów. Dodatkowo koczują tu bezdomni.
O ruderze przy Grobli poinformował nas nasz czytelnik, Nishio Poznań. - Mieści się tam zestaw opuszczonych ruder - magazynów. "Zaadaptowali" je bezdomni, ale głównie okoliczni miłośnicy piwa. Świadczą o tym specjalnie przygotowane miejsca - stare kanapy, tapczany. Również jest to miejscowe wysypisko śmieci: zużyte opony, telewizory, kable - pisze. - Niebawem wiosna, a plusowe temperatury zachęcą szczury do odwiedzin tego miejsca. Obecnie mamy ferie i to miejsce jest niezabezpieczone przed nudzącymi się dzieciakami - dodaje.
Jak się okazuje, straż miejska o problemie wie i od dłuższego czasu z nim walczy. - Zarządcą działki jest Towarzystwo Chrystusowe dla Wychodźców w Potulicach. Niejednokrotnie przedstawiciel Towarzystwa był wzywany do siedziby straży, a powód zawsze był ten sam - bałagan - tłumaczy Przemysław Piwecki, rzecznik SM.
Towarzystwo dostało już kilka mandatów. - Ostatnie sprzątanie odbyło się w ubiegłym roku. Co prawda śnieg maskuje wiele drobnych śmieci, ale z pewnością część tych większych została jesienią posprzątana - dodaje. - Są jeszcze opony i to, co najgorsze - gromadzone śmieci wewnątrz pomieszczeń.
Według Piweckiego brama prowadząca na ogrodzoną działkę była dotąd zamknięta. - Jednak opuszczone pomieszczenia, które tam się znajdują przyciągają bezdomnych. Obecnie koczują tam trzy osoby. Problemy porządkowe, a tym samym związane z bezdomnymi, występują w okresie zimowym. Dodatkowo w ciągu dnia przychodzą tam inne osoby, które również znoszą na teren odpady.
Straż miejska zapowiada, że kolejne działania wobec zarządcy terenu zostaną podjęte wiosną. - Do wiosny będziemy sprawdzali czy bezdomni nie wymagają pomocy, np. medycznej - kończy.