Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama

Profesor Łuczak znów nagrodzony

tww
niedziela, 6.01.2013 r.
godz. 01.43
tww | niedziela, 6.01.2013 r., godz. 01.43
fot. Mateusz Kina

Profesor Jacek Łuczak otrzymał Wielkopolską Nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2012 podczas spotkania noworocznego w Auli UAM, którego gospodarzem był marszałek Marek Woźniak.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-5°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

- Za czynienie dobra poprzez pionierskie działania związane z leczeniem bólu oraz  medycyną paliatywną i hospicyjną, które znalazły wyraz w utworzeniu w Poznaniu pierwszego w Polsce Oddziału Opieki Paliatywnej i powołaniu Kliniki Opieki Paliatywnej - tak uzasadniał przyznanie profesorowi Jackowi Łuczakowi nagrody marszałek Marek Woźniak.

Ponadto marszałek Woźniak podkreślił rozliczne inicjatywy profesora wspomagające rozwój opieki paliatywnej w Poznaniu i w Polsce, m.in. powstanie Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, utworzenie Hospicjum Palium oraz powołanie Krajowej Rady Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej - ciała doradczego Ministra Zdrowia. Wśród zasług profesora Łuczaka znajduje się również współtworzenie współczesnej koncepcji opieki hospicyjnej w Polsce i autorski program szkolenia studentów w zakresie medycyny paliatywnej.

Kapituła Nagrody zwróciła uwagę w uzasadnieniu jej przyznania, że „tak, jak w twórczości Ryszarda Kapuścińskiego najważniejszy jest człowiek, którego należy wysłuchać i zrozumieć, tak w działalności prof. Jacka Łuczaka najważniejszy jest pacjent.  W swojej pracy zajmuje się on nie tylko farmakologicznym uśmierzaniem bólu, ale również przygotowaniem pacjenta i jego rodziny do życia w obliczu umierania i śmierci. Prof. Jacek Łuczak wraz ze swym zespołem wspiera umierających niezależnie od ich statusu ekonomicznego i społecznego, w myśl wyznawanej przez siebie zasady, że „człowiek ma prawo godnie się rodzić, godnie żyć i godnie umierać.”

Ponadto podczas sobotniego spotkania w Auli UAM, Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski wręczył medale „AD PERPETUAM REI MEMORIAM” Profesorowi Witoldowi Szyfterowi oraz Majorowi Tomaszowi Ogrodniczukowi.
 
Przypomnijmy, że dotychczas Wielkopolską Nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego otrzymali: Doktor Wanda Błeńska, Profesor Anna Wolff - Powęska, Stefan Bratkowski, Solange i Krzysztof Olszewscy, Profesor Andrzej Kwilecki oraz Profesor Maciej Kurpisz.  
 

Reklama