Reklama
Reklama

Winiary: osiedlowi radni chcą odbudować pomnik

Osiedlowi radni z Winiar chcą odbudować pomnik upamiętniający ofiary m.in. I wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego. Rada Miasta już wydała pozwolenie na budowę. Inwestycję chce sfinansować Rada Osiedla Winiary. Zdania mieszkańców na temat planów radnych są podzielone.

Działacze z poznańskich Winiar od lat zabiegają o odbudowę pomnika upamiętniającego ofiary I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. - Monument powstał w latach dwudziestych, w pobliżu budowanego wówczas kościoła św. Stanisława Kostki - mówi Jan Chudobiecki, przewodniczący RO Winiary i radny miejski. - Zniszczyli go hitlerowcy. My chcemy go odbudować - dodaje.

Do tej pory osiedlowym radnym udało się uzyskać zgodę Rady Miasta na postawienie pomnika. - Zgodę otrzymaliśmy w 2012 roku. Pozostaje obecnie kwestia projektu wykonawczego, który oczywiście musi zostać przygotowany na podstawie zachowanych dokumentów i zdjęć związanych z tym monumentem - podkreśla.

Pieniądze na odbudowę pomnika chce przeznaczyć ze swoich środków RO Winiary. - W tej chwili trudno jest powiedzieć, ile to będzie kosztować, dlatego nie możemy stwierdzić, czy pokryjemy wszystkie koszty. Jeśli byłoby to kilkanaście tysięcy złotych, weźmiemy to na siebie. Ale już kilkadziesiąt tysięcy jest dla nas kwotą za dużą. Myślimy więc o założeniu społecznego komitetu odbudowy pomnika. Zająłby się kwestią zbierania pieniędzy na inwestycję. Myślę, że nie może to być wielki koszt, skoro lata temu pomnik powstał ze składek mieszkańców - zauważa.

Mieszkańcy są podzieleni w kwestii budowy pomnika. - Ci normalni mieszkańcy są za tym, by pomnik odbudować. Ale oczywiście są i tacy, którzy nie są zadowoleni z tego pomysłu, bo twierdzą, że jest dużo innych potrzeb. To jest nasza historia, warto o nią dbać. Gdybyśmy słuchali tych, którzy są zawsze wszystkiemu przeciwni, możliwe, że obecnie wciąż żylibyśmy na drzewach - kończy.

Pomnik miałby stanąć u zbiegu ulic Koronnej i Sokoła.

Czy rady osiedli powinny finansować powstawanie pomników?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro