Reklama
Reklama

Poznań: potrącenia przez tramwaje, MPK apeluje o ostrożność

Przykład nieodpowiedzialnego zachowania | fot. K. Lesińska - MPK Poznań
Przykład nieodpowiedzialnego zachowania | fot. K. Lesińska - MPK Poznań

W ostatnim czasie na terenie Poznania doszło do dwóch tragicznych wypadków z udziałem pieszych i tramwajów. Potrąceń było więcej, ale na szczęście nie kończyły się śmiercią pieszych. MPK apeluje do poznaniaków, by torowisko przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach i to bardzo ostrożnie.

W piątek, 16 listopada, na trasie PST doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęła 16-latka. We wtorek, 4 grudnia, do śmiertelnego potrącenia przez tramwaj doszło na ulicy Głogowskiej. O ile w przypadku pierwszego zdarzenia rozważane jest samobójstwo, w przypadku drugiego można mówić wyłącznie o nieszczęśliwym wypadku. Z informacji policji wynika, że kobieta, która zginęła na Głogowskiej, spiesząc się wpadła na pasażera stojącego na przystanku, poślizgnęła się i upadła na torowisko - wprost pod nadjeżdżający tramwaj.

Kolejnych wypadków z udziałem pieszych i tramwajów jest sporo. Ostatni miał miejsce w czwartek na przystanku Szymanowskiego na PST. Tramwaj potrącił tu mężczyznę - trafił do szpitala.

MPK apeluje do poznaniaków, by szczególnie w okresie świątecznego zabiegania zadbać o swoje bezpieczeństwo na poznańskich ulicach. - Nieuwaga i pośpiech mogą kosztować zdrowie, a nawet życie! Wystarczy tylko stanąć i się rozejrzeć. Wystarczy poczekać tę chwilkę na zielone światło. Wszystko po to, aby nadchodzące święta spędzić z najbliższymi, ciesząc się zdrowiem - informują pracownicy MPK.

Ku przestrodze w internecie zamieszczono nagranie. Składają się na nie krótkie ujęcia z kamer umieszczonych w tramwajach. Na filmiku widać pieszych, którzy często na granicy ryzyka próbują przejść przez jezdnię przed przejeżdżającym tramwajem, a czasem po prostu to robią.

- Tramwaj to czołg na szynach! Przy sprzyjających warunkach pogodowych, na suchych torach tramwaj jadący z prędkością 50 km/godz. hamując podstawowym hamulcem elektrodynamicznym, zatrzyma się dopiero po 80 metrach! Kiedy szyny są mokre, przysypane opadającymi liśćmi bądź oblodzone, a tramwaj obciążony, droga ta znacznie się wydłuża - dodaje MPK.

Wskazówki MPK:

- oczekując na przystanku na tramwaj/autobus stój w bezpiecznej odległości od krawędzi peronu

- oczekując na przystanku na tramwaj/autobus stój przodem do nadjeżdżającego pojazdu

- nie przebiegaj przed ruszającym lub jadącym tramwajem/autobusem, możesz stracić równowagę lub się poślizgnąć i upaść

- przez przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną przechodź wyłącznie na zielonym świetle, a przez jezdnię przechodź wyłącznie na oznakowanych przejściach dla pieszych (zebra)

- zachowaj ostrożność, kiedy na przejściu wchodzisz na kilkupasmową ulicę, pojazd na drugim pasie może się nie zatrzymać

- zachowaj ostrożność, kiedy wychodzisz zza dużego pojazdu, kierowca na kolejnym pasie może Cię nie zauważyć

- przed wejściem na jezdnię zatrzymaj i rozejrzyj się, nie utrudniaj sobie obserwacji zasłaniając się parasolem, nasuwając na głowę kaptur, nie ograniczaj percepcji zatykając uszy słuchawkami czy rozmawiając przez komórkę.

Przyłączamy się do apelu MPK. Rozglądajmy się przed wejściem na torowisko, nie ryzykujmy przejścia przed nadjeżdżającym tramwajem myśląc, że damy radę. Minuta oczekiwania na zielone światło jest niczym w porównaniu do kalectwa, czy utraty życia.

Filmik ku przestrodze z ubiegłego roku:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
21.06 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro