Reklama
Reklama

Rewolucja śmieciowa: 20 zł miesięcznie za osobę?

Od lipca przyszłego roku mieszkańcy Poznania nie będą płacić za wywóz śmieci wybranym przez siebie firmom. Wszyscy będziemy płacić jednolity podatek śmieciowy i to miasto z pieniędzy uzyskanych z tego podatku będzie finansowało wywóz naszych odpadów. Możliwe, że każdy mieszkaniec będzie musiał miesięcznie płacić za wywóz śmieci 20 złotych.

W lipcu przyszłego roku w Poznaniu zaczną obowiązywać zmiany związane z wprowadzeniem podatku śmieciowego. Co to oznacza? Nie będziemy podpisywać umów na wywóz śmieci z wybraną przez siebie firmą. Zapłacimy za to podatek śmieciowy i to miasto zajmie się wywozem naszych odpadów. Ma to być m.in. plus dla środowiska - dzięki temu, że wszyscy będą płacić podatek śmieciowy, z lasów i innych terenów zielonych powinny zniknąć dzikie wysypiska. Skoro już zapłacimy za wywóz odpadów, ich wywożenie do lasu po prostu nie będzie "konieczne".

Urzędnicy muszą zdecydować, na jakiej podstawie będzie określana jego wysokość. - Są cztery możliwości - mówiła nam w październiku Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. - Opłata może być naliczana od ilości zużytej wody, powierzchni mieszkania, liczby mieszkańców w domu lub od gospodarstwa. Zastanawiamy się nad najkorzystniejszą opcją - dodała. Wybrane kryterium będzie stosowane w Poznaniu oraz dziewięciu okolicznych gminach.

Pojawiają się doniesienia, że w Poznaniu urzędnicy zdecydują się na rozwiązanie biorące pod uwagę liczbę mieszkańców. Każdy poznaniak, czy mieszkaniec okolicznych gmin, musiałby płacić 20 złotych miesięcznie za wywóz śmieci. - Na temat tych opłat mieliśmy rozmawiać w poniedziałek, ale ostatecznie ten punkt zdjęto z planu obrad - mówi Andrzej Bielerzewski, członek zarządu Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". To właśnie związek podejmie decyzję na temat wysokości opłat oraz sposobu ich naliczania.

- To bardzo poważna sprawa i w tej chwili nie chcę nic przesądzać -
dodaje Bielerzewski. - Wszystkie opcje trzeba dokładnie przemyśleć, szczegółowo przeanalizować. Wciąż trwają intensywne dyskusje na ten temat.

Obecnie czteroosobowa poznańska rodzina płaci miesięcznie za wywóz śmieci około 40 złotych. Jeśli po wprowadzeniu zmian za każdą osobę trzeba będzie zapłacić 20 złotych, łatwo wyliczyć, że będzie to ogromna podwyżka.

Skąd właśnie 20 złotych? - To proste obliczenia - mówi Tomasz Lewandowski, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej Rady Miasta. - Związek Międzygminny przyjął budżet na 6 miesięcy przyszłego roku, z którego wynika, że koszty związane z wywozem śmieci to 90 milionów złotych. Dzieląc to na wszystkich mieszkańców Poznania i okolicznych gmin wychodzi średnio 20 złotych za osobę miesięcznie - dodaje.

Lewandowski przyznaje, że wciąż nie zapadła decyzja na temat sposobu naliczania opłat. - Z tego, co wiem, w przyszłym roku specjaliści będą działać na zlecenie związku i zasugerują najkorzystniejszą opcję. Moim zdaniem najlepiej byłoby rozliczać koszty wywozu śmieci na podstawie zużycia wody. Przecież mamy w mieście mnóstwo studentów, którzy wynajmują mieszkania. W studenckich lokalach mieszka kilka osób, a zgłoszona do wywozu śmieci jest jedna. To byłoby wówczas niesprawiedliwe - podkreśla.

Kwota 20 złotych za osobę jest opłatą uśrednioną. - Oczywiście trzeba brać pod uwagę to, że pojawią się różne bonifikaty. Chociażby za segregowanie śmieci - osoby segregujące odpady będą płacić mniej. Trzeba przyjąć sztywne reguły, im mniej będzie zmiennych do określania wysokości opłat, tym lepiej - zapewnia.

Nie wiadomo, czy decyzja zostanie podjęta jeszcze w tym roku. - Szansa na to są, ale pewności nie ma - kończy Bielerzewski.

W jaki sposób powinien być naliczany podatek śmieciowy?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro