Nowy Tomyśl: powstały najwyższe wiatraki na świecie!
We wsi Paproć pod Nowym Tomyślem stoją najwyższe wiatraki na świecie. Mają 210 metrów wysokości. Dwie takie konstrukcje rocznie mają produkować 18 tysięcy MWh, co pozwoli na zaopatrzenie w prąd około 6 tysięcy gospodarstw domowych.
Dwa wiatraki o wysokości 210 metrów każdy stanęły we wsi Paproć pod Nowym Tomyślem. To najwyższe tego typu konstrukcje na świecie. Ich podstawy (kratownice, a nie tradycyjne słupy) mają 160 metrów wysokości. Średnica śmigieł turbiny to 100 metrów. Do montażu wiatraków trzeba było użyć jednego z największych dźwigów w Europie.
Fundamenty pod jeden wiatrak ważą około 1500 ton. Sama podstawa konstrukcji - maszt, waży blisko 350 ton, a gondola (w niej znajdują się urządzenia produkujące prąd) wraz ze śmigłami kolejne 100 ton. Wiatraki wspólnie wyprodukują 18 000 MWh rocznie, co pozwoli na zapewnienie prądu miasteczku średniej wielkości.
W elektrownię wiatrową pod Nowym Tomyślem zainwestował prywatny przedsiębiorca - Grzegorz Bartol. Generalnym wykonawcą prac jest firma Usługi Budowlane Piotr Całus z Borui Nowej. Bartol liczy, że nakłady na budowę wiatraków zwrócą się po siedmiu latach funkcjonowania elektrowni. Na tak wysokie wiatraki zdecydowano się nie bez przyczyny - prędkość wiatru jest tu o 1/4 większa niż na wysokości, na której umieszczone są "tradycyjne" wiatraki.
Dotychczas najwyższym wiatrakiem na świecie była konstrukcja umieszczona w okolicach niemieckiego Cottbus. Ma 205 metrów wysokości.