Reklama
Reklama

Poznań: powstaną "muzea" śródmiejskich dzielnic?

Archiwalne zdjęcia w miejscach po nieistniejących kamienicach, historyczne rekwizyty i elementy multimedialne - jest szansa, że w Poznaniu pojawią się "muzea" śródmiejskich dzielnic.

Pomysł na zaprezentowanie archiwalnych zdjęć i historycznych rekwizytów związanych z poznańskimi śródmiejskimi dzielnicami pojawił się podczas pobytu członków komisji rewitalizacji Rady Miasta w Lublinie. - Działa tam teatr, który prowadzi projekt związany z podtrzymywaniem pamięci o dzielnicy żydowskiej, która istniała w Lublinie i została zniszczona przez Niemców - mówi Mariusz Wiśniewski, przewodniczący komisji rewitalizacji.

Zaczęto się zastanawiać, jak taki projekt przenieść na poznański grunt. - Padł pomysł, by prezentować poznaniakom archiwalne zdjęcia śródmiejskich dzielnic - Chwaliszewa, Wildy, Jeżyc, Łazarza, czy Starego Miasta. To rewitalizacja w formie wzmacniania tożsamości miejsca, a także popularyzacja architektury i urbanistyki śródmieścia - wyjaśnia.

Zdjęcia już są, pozostaje kwestia ich zaprezentowania. - Poznańskie Muzeum Narodowe dysponuje bogatym archiwum zdjęć Poznania m.in. z czasów przedwojennych. Trzeba te zdjęcia tylko w przystępny sposób zaprezentować mieszkańcom Poznania oraz turystom. Jednym z pomysłów jest, by np. pokazywać zdjęcia w miejscach, w których kiedyś istniały kamienicy. Często przecież mijamy pewne obiekty nawet nie mając świadomości, że kiedyś istniał tu ważny budynek.

Wiśniewski podkreśla, że koncepcja jest wstępna i wymaga szczegółowych uzgodnień. - Na pewno partnerem miasta musiałoby być Muzeum Narodowe ze swoimi zbiorami. Miasto musiałoby wspomóc akcję finansowo, ale wierzę, że prezentacja zdjęć nie byłaby bardzo kosztowna. Trudno mówić o muzeach dzielnic, to raczej wystawy zdjęć uzupełnione o historyczne rekwizyty i elementy multimedialne.

Wiśniewski odbył już pierwszą rozmowę na ten temat z dyrekcją Muzeum Historii Miasta Poznania. - Nie pojawiły się jeszcze szczegółowe ustalenia na ten temat, ale wiele wskazuje na to, że pierwsza taka wystawa będzie dotyczyć Wildy - mówi Magdalena Mrugalska-Banaszak, dyrektorka MHMP. - Trudno teraz mówić o jej lokalizacji, ale właśnie zdjęcia z Wildy mamy najlepiej przygotowane i opracowane - dodaje. - Będzie to dla nas pilotażowa edycja wydarzenia, zobaczymy, czy coś takiego się w ogóle sprawdzi.

Równocześnie Mrugalska-Banaszak informuje, że w grudniu na Wildzie pojawi się wystawa zdjęć, ale niezwiązana z tym projektem. - Niezależnie z taką inicjatywą wyszedł proboszcz z Wildy. Archiwalne zdjęcia 21 grudnia prawdopodobnie pojawią się w Kościele Zmartwychwstańców. To również pewna próba przetarcia szlaków przed wprowadzeniem w życie wizji komisji rewitalizacji - kończy.

Czy w Poznaniu powinny powstać "muzea dzielnic"?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro