Reklama

Zamek Przemysła: modernistyczny czy historyczny?

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Zamek Przemysła góruje nad Starym Miastem i wciąż wzbudza emocje. Choć kształtu jego bryły już nie można zmienić, kwestią otwartą pozostają wnętrza. Będą modernistyczne, czy oparte na dokumentach historycznych?

Do końca 2013 roku ma potrwać budowa Zamku Przemysła. Prace zewnętrzne już się praktycznie zakończyły, obecnie intensywne prace prowadzone są we wnętrzach nowego obiektu. - Wszystko idzie zgodnie z planem. W tej chwili jesteśmy w trakcie cząstkowych odbiorów - tłumaczy Aleksandra Sobocińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Choć wygląd zewnętrzny zamku nie podlega już modyfikacji, wciąż trwa dyskusja na temat wnętrz obiektu. Kilka miesięcy temu pojawiły się głosy związane z różnymi opiniami muzeum i komitetu odbudowy zamku na temat stylu, w jakim utrzymane mają być wnętrza.

- Jeśli chodzi o szczegółowe informacje na temat prac we wnętrzach obiektu, nie jesteśmy informowani na bieżąco o postępach -
wyjaśnia Przemysław Wojciechowski z Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu. - Naszym naczelnym stanowiskiem jest to, by wybudowany obiekt był przede wszystkim zamkiem nawiązującym swoją bryłą do pierwowzoru. By wnętrza odtworzono na podstawie dostępnych dokumentów historycznych. Tak się stało, że obiektem zarządza muzeum i te przestrzenie będą przez muzeum wykorzystywane. Ale podkreślam, że zamku nie budowano po to, by stał się galerią sztuki, a po to, by przywrócić tu historyczną budowlę - dodaje.

Witold Milewski, projektant Zamku Przemysła z Pracowni Architektonicznej Arcus twierdzi, że pewne zmiany w projekcie zostały wprowadzone. - Pewne zmiany, nawet nie drobne, zostały wprowadzone do projektu. Przewodniczący komitetu uznał, że jeśli chodzi o kwestię zagospodarowania wnętrz, można dać w pewnych sprawach wolną rękę muzeum. Generalnie rzecz biorąc parter i pierwsze piętro będą wykończone zgodnie z dokumentacją historyczną, a więc nie będą modernistyczne - tłumaczy.

- To prawda, parter i pierwsze piętro będą wykonane zgodnie z projektem, a więc powstaną na podstawie wyników badań historycznych - zapewnia Sobocińska. - Duża sala na parterze budynku będzie poświęcona na pewno historii Wzgórza, znajdą się tutaj także historyczne dokumenty związane z powstaniem godła oraz eksponaty związane z początkiem polskiej państwowości - wyjaśnia. Na pierwszym piętrze prawdopodobnie znajdzie się sala, która będzie pełnić różne funkcje - również reprezentacyjne.

- Obecnie w magazynach znajduje się sporo eksponatów, których nie możemy pokazywać ze względu na brak powierzchni. Na trzeciej kondygnacji, a więc na drugim piętrze zamku, znajdzie się miejsce dla eksponatów unikatowych takich jak lampy, tkaniny, czy meble - dodaje.

Muzeum oraz projektant wciąż mają inne zdanie w kwestii klatki schodowej i holu budynku. - Ta opinia wciąż nie jest tożsama, ale wiele wskazuje na to, że będziemy realizować wnętrza klatki schodowej i holu zgodnie z projektem pana Milewskiego.

Prace związane z budową Zamku Przemysła mają się zakończyć pod koniec 2013 roku. - Kolejne około pół roku będziemy potrzebować na przygotowanie ekspozycji. W połowie 2014 roku, a maksymalnie na koniec roku, pierwsi zwiedzający powinni mieć dostęp do obiektu - kończy. Inwestycja kosztuje blisko 20 milionów złotych. Koszty pokrywają miasto, województwo i darczyńcy.

W jakim stylu powinien być wykończony Zamek Przemysła?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
24.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro