Reklama
Reklama

Malta: zdemontowano pływającą fontannę

POSiR przygotowuje się do spuszczania wody z Jeziora Maltańskiego, a Aquanet... do zimy. W piątek zdemontowano największą w Polsce pływającą fontannę. Ponownie zacznie tryskać wodą wiosną przyszłego roku.

Fontanna na Jeziorze Maltańskim działa już dziesiąty rok. Pierwszy raz uruchomiono ją z okazji 750-lecia lokacji miasta. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Początkowo fontanna posiadała tylko jeden 60-metrowy słup wody. W 2010 roku Aquanet zmodernizował konstrukcję, dzięki czemu woda tryskająca z dysz nabrała głębi. Obecnie woda wydobywa się z jednej dyszy 60-metrowej, czterech 20-metrowych, a także ośmiu 10-metrowych.

Fontanna przede wszystkim spełnia funkcję estetyczną. Zachwycają się nią spacerowicze, którzy w dzień mogą oglądać tylko tryskającą wodę, a wieczorem również towarzyszące jej kolorowe światła. Ale wodotrysk ma również funkcję praktyczną - przyczynia się do wytworzenia specyficznego mikroklimatu na jeziorze - spadająca z dysz woda napowietrza bowiem nawierzchnię zbiornika.

Fontanna w tym roku zaczęła działać pod koniec kwietnia. W piątek całą konstrukcję zdemontowano. Ponownie zostanie umieszczona w jeziorze już po jego oczyszczeniu i napełnieniu - wiosną 2013 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
6℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro