Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
11 -1
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
11°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
10°C 1017 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Wizja Poznania: muzeum i miasteczko lotniskowe

KaT
piątek, 5.10.2012 r.
godz. 11.18

„Uwolnij dyplom” to akcja, którą prowadzą pomysłodawcy bloga Ulepsz Poznań. Zachęcają absolwentów architektury i urbanistyki do prezentowania swoich dyplomowych projektów. Ograniczenie jest jedno - projekt musi dotyczyć Poznania. Zobacz, jaką wizję naszego miasta mają młodzi ludzie.

Akcja ruszyła miesiąc temu i wzbudziła spore zainteresowanie. - Gdy zrobił się medialny szum dostaliśmy sporo prac. W sumie było ich około 12 - mówi Paweł Głogowski, pomysłodawca bloga Ulepsz Poznań. - Później media zainteresowały się kwestią malowania schodów na Wildzie i automatycznie spadła liczba nadsyłanych projektów w ramach „Uwolnij dyplom” - dodaje.

Do tej pory na blogu pojawiły się trzy projekty. Autorami wszystkich są absolwenci architektury na Politechnice Poznańskiej. - To młodzi ludzie, którzy mają znakomite pomysły na Poznań. Często dyplomowe projekty lądują po prostu w szufladzie. Nasz akcja pozwala pokazać światu, jakie zmiany można wprowadzić w naszym mieście, a przy tym jest pewną reklamą dla tych osób - wyjaśnia Głogowski.

Gdy pomysłodawcy Ulepsz Poznań zbiorą większą liczbę projektów, przekażą je urzędnikom. - Nie wiemy jeszcze w jakiej formie to zrobimy. Może zorganizujemy konferencję prasową lub jakieś spotkanie w mieście. Chcemy pokazać, że nie trzeba daleko szukać, by znaleźć ciekawe pomysły na nasze miasto. Nie chodzi tu o ich realizację, bo takich mocy sprawczych nie mamy, ale o pokazanie samych idei.

Trzy projekty zaprezentowane do tej pory na blogu to Muzeum Sztuki Współczesnej na Chwaliszewie, Centrum Edukacji Przyrodniczej w Ogrodzie botanicznym, a także Airport City Poznań przy lotnisku Ławica.

Muzeum Sztuki Współczesnej to pomysł Pawła Urbanowskiego. Obiekt miałby stanąć na Chwaliszewie. - Budynek otwiera się na przechodniów nie tylko we wszystkich kierunkach, ale także na różnych poziomach, likwidując barierę komunikacyjną związaną z tą ulicą, poprzez stworzenie podziemnych obejść obsługujących również osoby niepełnosprawne. Do muzeum wprowadza nas ogród rzeźb, który stanowi pierwszy etap zwiedzania, kontynuowany przez kolejne galerie znajdujące się na poszczególnych kondygnacjach i mające swoje zakończenie w kawiarni znajdującej się najwyższym poziomie z tarasem widokowym, z którego rozpościerają się widoki na Ratusz Poznański i Katedrę Poznańską - czytamy w opisie projektu.

Projekt Centrum Edukacji Przyrodniczej w Ogrodzie botanicznym przygotował Przemysław Tomczak, który w opisie projektu przyznaje, że obecna baza naukowa w ogrodzie odbiega od wysokich standardów. - Dzięki rozbiciu obiektu, schowaniu części funkcji poniżej poziomu terenu i zastosowaniu dachów pokrytych trawą bryła budynku wtapia się w otoczenie, nie konkurując z Ogrodem i istniejącymi pawilonami. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom cały kompleks jest przyjaznym środowisku. Budynki wykorzystują naturalną energię (słońca i wiatru) i spełniają większość kryteriów wyznaczonych przez budowlane certyfikaty ekologiczne (LEED, Breem). Oś na której oparte jest założenie prowadzi zwiedzających przez szereg atrakcji począwszy od sali multimedialnej, palmiarni, rhizarium, mini oceanarium a skończywszy na interakcyjnym centrum edukacyjnym - pisze Tomczak.

Ostatni projekt to miasteczko lotniskowe w sąsiedztwie poznańskiej Ławicy. Autorką koncepcji jest Joanna Gałwa. - Ideą przewodnią zaproponowanego miasteczka lotniskowego ‘airport CITY Poznań’ było uformowanie czytelnego systemu ulic, ciągów pieszych, placów i kwartałów zabudowy, opartych na wewnętrznym kręgosłupie – komunikacji. Tereny zielone wzdłuż głównej osi założenia oraz, airPark, zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju urbanistycznego. Zaproponowany układ ma na celu wykorzystanie potencjału tego miejsca oraz wygenerowanie dzielnicy o charakterze biznesowym poprzez wprowadzenie zabudowy usługowo-biurowej - opisuje Gałwa. Zgodnie z wizją autorki w sąsiedztwie terminalu pasażerskiego miałby powstać hotel.

- Projektów mamy więcej, ale będziemy je dozować. Wciąż czekamy na kolejne
- kończy Głogowski. Obronione prace dyplomowe można przesyłać na adres ulepszpoznan@gmail.com. Szczegóły tutaj.

Reklama