Reklama
Reklama

Etyka czy religia? Poznańscy uczniowie wybierają religię

Religia nie jest przedmiotem obowiązkowym, a alternatywą dla tego przedmiotu są zajęcia z etyki. Okazuje się jednak, że poznańscy uczniowie rzadko wybierają etykę.

Przedmioty te nie są obowiązkowe, ale ocena z nich jest wliczana do średniej. Decyzja o wyborze zajęć należy do uczniów lub ich rodziców, a czas na jej podjęcie upłynął 14 września. Szkoła ma obowiązek prowadzić zajęcia z etyki, jeśli zainteresowanie nimi zadeklaruje minimum siedem osób. W ubiegłym roku szkolnym, takie zajęcia odbywały się w czternastu szkołach na terenie Poznania. Wszystko wskazuje, że podobnie będzie w tym roku. Na zajęcia zgłosiło się zaledwie kilkudziesięciu uczniów.

Lekcje etyki będą się odbywały w Szkole Podstawowej numer 40 - Jest to grupa między klasowa czyli ogólnoszkolna, a mogą być nawet zapisane dzieci z innych szkół. Szczególnie ze szkół w pobliżu bo nie każda szkoła organizuje zajęcia z etyki - mówi Ewa Frąckowiak, dyrektor szkoły.

Nikłe zainteresowanie etyką dziwi antropologów - Powinniśmy umieć rozumieć konfucjańskiego producenta dóbr, które sprowadzamy albo po prostu sąsiada ateistę. Tego powinna nas uczyć etyka. Dlatego zupełnie nie rozumiem tych decyzji, które ustawiają etykę poza nawiasem przedmiotów, które mogłyby się przydać do życia - mówi Waldemar Kuligowski, antropolog kultury z poznańskiego uniwersytetu.Lekcje etyki i religii wprowadzono do szkół na początku lat 90ych, a wybór pomiędzy tymi przedmiotami gwarantuje konstytucja.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
18.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro