Reklama

Daleko od Kaponiery, ale uważać trzeba

Zamknięcie ulicy Roosevelta i Kaponiery skutkuje zmianami organizacji ruchu w miejscach oddalonych od remontowanego ronda.

Remont Kaponiery i (równoczesne) prace na trasie PST, to oczywiście mnóstwo utrudnień dla kierowców, zmienione trasy tramwajów i autobusów oraz kłopoty dla pieszych. To, że wszystkie wymienione wyżej zjawiska zatruwają życie poznaniaków w bezpośrednim sąsiedztwie Kaponiery jest dość oczywiste. Mniej oczywiste są zmiany w miejscach oddalonych od przebudowywanego ronda.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Zmiany wzdłuż ulicy Dąbrowskiego mają na celu przede wszystkim ułatwienie przejazdu tramwajom, a dotyczą także kierowców i pasażerów na dość oddalonych od śródmieścia Ogrodach. Nie można, wyjeżdżając z ul. Szamotulskiej, skręcić w lewo w ul. Dąbrowskiego w kierunku ul. Szpitalnej i Smochowic. Przesunięto także przystanek autobusów łączących Poznań z Dąbrową i Dopiewem, linii 718 i 719. Zlokalizowany jest teraz na fragmencie postoju taksówek, mniej więcej na wysokości pętli tramwajowej.

Dużej ostrożności od kierowców wymaga rejon skrzyżowania ulic: Żeromskiego, Dąbrowskiego i Przybyszewskiego. Warto pamiętać, że tramwaje - linii 8, 10 i 15 - skręcają jadąc ul. Dąbrowskiego od strony centrum w lewo w ul. Przybyszewskiego. Ważny dla jadących ul. Przybyszewskiego na Piątkowo jest również skręt tramwajów w prawo, z ul. Przybyszewskiego w ul. Dąbrowskiego w kierunku centrum. Do tego na skrzyżowaniu ulic usytuowano tymczasowy przystanek tramwajowy, a więc, szczególnie w pierwszych dniach przyszłego tygodnia można spodziewać się zdezorientowanych pasażerów wychodzących na jezdnię w dość nieprzewidzianych miejscach. Kierowcy nie mogę też skręcić w lewo z ul. Długosza w ul. Dąbrowskiego - będą więc korzystać z ul. Szamarzewskiego i właśnie wspomnianej krzyżówki.

Być może w związku z tym jadąc z tej części Jeżyc na zachód warto pojechać ulicą Szamarzewskiego prosto do Szpitalnej i wyjeżdżać na ul. Dąbrowskiego na światłach przy pętli na Ogrodach, szczególnie, jeśli ktoś jedzie na Smochowice.

Bardzo trudno przejeżdża się kierowcom w okolicach Rynku Jeżyckiego. Tu obowiązują dwa zakazy skrętu w lewo z ul. Dąbrowskiego w ul. Kraszewskiego oraz zakaz skrętu w lewo z ul. Kraszewskiego w ul. Dąbrowskiego, co zamyka kierowcom z tej części Jeżyc dojazd do ul. Kościelnej. Może to jednak spowodować wykorzystanie któregoś z innych dojazdów do ul. Kościelnej "z drugiej strony" i blokowanie przez auta jadące np. od strony ul. Polnej i skręcające w ul. Kościelną w lewo torów prowadzących do centrum. Jeśli do tego dojdzie niewykluczone jest wprowadzenie zakazu skrętu w lewo z ul. Dąbrowskiego w ul. Kościelną dla jadących od strony Ogrodów


Kolejnym kłopotliwym miejscem są położone już w bezpośrednim sąsiedztwie Kaponiery ulice: Słowackiego i Mickiewicza. Dość wąskie uliczki, zastawione parkującymi samochodami, stanowią objazd dla autobusów linii: 63, 69 i 78. Jest tam więc tam dość ciasno.

Podobnie, jak podczas poprzedniego etapu remontu zorganizowano ruch na skrzyżowanie ulic: Matyi ( zjazd z Mostu Dworcowego) i Towarowej oraz na ul. Powstańców Wielkopolskich. Z Mostu Dworcowego można skręcić w lewo w ul. Towarową, na Powstańców Wielkopolskich dodatkowe pasy ruchu i zakaz parkowania. Wydaje się jednak, że wyraźniej oznakowano zmiany. Pamiętać też należy, że tramwaje, póki co, nie jeżdżą przez ul. Towarową.

Na skrzyżowaniu al. Niepodległości ze św. Marcinem zostawiono tylko jeden pas do skrętu w lewo w kierunku Kaponiery. Przyczyna tego jest prosta - kierowcy nie mają tam za bardzo czego szukać, chyba, że chcą dojechać do ul. Wieniawskiego albo (jak przypominają nasi forumowicze) na dworzec. Szczególnie w pierwszych dniach remontu będzie z pewnością wielu takich, którzy w ostatniej chwili, zdając sobie z tego sprawę, będą zmieniać pas ruchu na ten do jazdy prosto. Stąd również i tutaj wskazana ostrożność.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro