Reklama
Reklama

Rezerwat archeologiczny już otwarty!

W piątek odbyło się oficjalne otwarcie Rezerwatu archeologicznego na Ostrowie Tumskim. Od soboty wszyscy chętni będą mogli zobaczyć jedyny na świecie zachowany fragment wału obronnego z X wieku.

Budowa poznańskiego Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim rozpoczęła się w 2010 roku. W kwietniu zakończono prace archeologiczno-konserwatorskie, których celem było przygotowanie zabytków przeznaczonych do eksponowania w tym miejscu.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


W czasie prac pojawiły się "niespodzianki". Okazało się, że poziom wód gruntowych jest tutaj bardzo wysoki, co znacznie utrudniało prowadzenie inwestycji. Kilka miesięcy osuszano teren. Ostatecznie roboty zaczęły posuwać się do przodu i w piątek odbyło się oficjalne otwarcie obiektu. Uczestniczyli w nim m.in. Ryszard Grobelny oraz marszałek Marek Woźniak.

Wszyscy chętni będą mogli zwiedzić rezerwat od najbliższej soboty. Czy warto? Można tu zobaczyć oryginalny wał z grodu Mieszka I. Powstał w X wieku i stanowił fragment północnej części umocnień grodu. To ewenement na skalę światową. Ale w rezerwacie historię połączono z nowoczesnością. Znajduje się tutaj sala kinowa, w której można zobaczyć specjalnie przygotowany film w 3D, kioski multimedialne, a także obrazy holograficzne.

Informacje praktyczne

Rezerwat mieści się przy ul. ks. Posadzego na Ostrowie Tumskim. Bilety wstępu do rezerwatu kosztują 6 złotych (normalny), 4 zł (ulgowy), a także 10 zł (rodzinny). Bilety grupowe są tańsze. Rezerwat można odwiedzać od wtorku do niedzieli: Wtorek-czwartek 10.00-15.00, piątek 12.00-19.00, sobota 11.00-19.00 oraz niedziela 10.00-15.00. W poniedziałek obiekt jest nieczynny.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
21℃
17℃
Poziom opadów:
16.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
4.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro