Reklama

Rozbudowa Volkswagena: wciąż brak porozumienia z mieszkańcami

fot. materiały inwestora
fot. materiały inwestora

W środę wieczorem w Zielińcu odbyło się kolejne spotkanie zarządu Volkswagen Poznań z mieszkańcami okolic fabryki. VW w ramach swojej rozbudowy chce zamknąć ulicę Smołdzinowską, po której obecnie kursują m.in. autobusy MPK. W zamian oferuje inne inwestycje komunikacyjne.

Już kilka miesięcy temu zarząd koncernu Volkswagen podjął wstępną decyzję o rozbudowie poznańskiej fabryki. Inwestycja jest konieczna, by w Antoninku rozpoczęła się produkcja nowego VW Caddy. Z jednej strony to dobra informacja dla pracowników. Gdyby fabrykę rozbudowano, mieliby gwarancję zatrudnienia na kolejnych 20, a nawet 30 lat. Dodatkowo, pojawiłyby się tutaj nowe miejsca pracy. Z drugiej jednak strony, ucierpieć na tym mogą okoliczni mieszkańcy, którzy obawiają się, że jeszcze większy zakład to jeszcze większe utrudnienia.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Mieszkańcy obawiają się budowy dużych hal, wycinki lasu, a przede wszystkim zamknięcia ulicy Smołdzinowskiej. Ta ulica jest obecnie ważną trasą dla mieszkańców - jeżdżą po niej m.in. autobusy MPK. Ewentualne zmiany wiążą się z koniecznością zmiany miejscowego planu zagospodarowania dla tego terenu.

W środę wieczorem odbyło się kolejne spotkanie mieszkańców Zielińca z zarządem poznańskiej fabryki. Rozmowy, które mają doprowadzić do kompromisu trwają od miesięcy i wciąż nie wiadomo kiedy się zakończą. Pojawiła się nowa propozycja ze strony VW. - Dotychczas proponowaliśmy mieszkańcom alternatywnie albo rozbudowę ulicy Leśnej, albo zbudowanie skrzyżowania ulicy Sośnickiej z ulicą Warszawską. Teraz, wsłuchując się w głosy mieszkańców, chcielibyśmy zaoferować zrealizowanie obydwu inwestycji - mówił w środę Szymon Trzebiatowski, dyrektor ds. Finansowych VW Poznań.

Nie wszystkim mieszkańcom propozycja się spodobała. - To jest propozycja nieprzyzwoita dlatego, że ulica Smołdzinowska jest ulicą miejską i VW nie ma do niej żadnych praw - mówi mecenas Tomasz Grzybowski, mieszkaniec Zielińca.

Volkswagen proponuje, by przeprowadzić w tej sprawie referendum. Mieszkańcy mają w nim wskazać jaką inwestycję ma zrealizować firma w zamian za zajęcie ulicy Smołdzinowskiej. Jeśli mieszkańcy zgodzą się na zmiany, będą je jeszcze musieli zaakceptować radni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.36 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro