Reklama
Reklama

Oczyszczalnia ścieków nie truje mieszkańców Koziegłów

Nieprzyjemny zapach unoszący się z oczyszczalni ścieków w Koziegłowach nie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców - wynika z upublicznionego raportu. Jest szansa, że zapach będzie mniej uciążliwy.

Mieszkańcy Koziegłów od miesięcy zmagają się z nieprzyjemnym zapachem, jaki generuje oczyszczalnia ścieków. W poniedziałek upubliczniono wyniki badań, jakie tu przeprowadzono.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


- Trudno jest jednoznacznie określić, że mamy przełożenie uciążliwości zapachowej na jakieś konkretne choroby - mówi profesor Jerzy Zwoździak z Politechniki Wrocławskiej, który przeprowadzał badania w Koziegłowach. - Możemy powiedzieć tylko tyle, że jest to jeden z elementów pewnego dyskomfortu - dodaje.

Aquanet podkreśla, że badania miały nie tylko sprawdzić ewentualną szkodliwość zapachów wydobywających się z oczyszczalni, ale też wskazać, jak zminimalizować ich uciążliwość. - Zwrócono uwagę na możliwość zasadzenia zieleni wysokiej i niskiej, czy hermetyzację bioreaktorów i osadników - mówi Dorota Wiśniewska z Aquanetu. - W przypadku większości tych rekomendacji już dzisiaj wiemy, że będziemy je realizować. Część z nich wiąże się z ogromnymi kosztami, na które trzeba się przygotować - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
31.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro