Reklama

Strefa Kibica okazała się za mała? Gigantyczne zainteresowanie.

Oficjalna Strefy Kibica UEFA EURO 2012 na Placu Wolności miała pomieścić 30 tys. osób, ale w piątek podczas meczu Polska - Grecja okazało się, że może wejść tylko 23 tys. kibiców.

Poznaniacy na otwarcie Oficjalnej Strefy Kibica UEFA EURO 2012 czekali z miast gospodarzy najdłużej, a pierwszych kibiców wpuszczono na Plac Wolności w piątek o godz. 15.00. Strefa zaczęła szybko wypełniać się kibicami, którzy z tego miejsca chcieli oglądać mecz Polska - Grecja na otwarcie EURO 2012. Zainteresowanie było gigantyczne, a do Poznania zjeżdżały nawet autokary z kibicami z różnych stron regionu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Na kwadrans przed rozpoczęciem spotkania organizatorzy musieli zamknąć wejścia do strefy, gdyż okazało się, że cała powierzchnia strefy jest wypełniona kibicami. Jednak licznik wchodzących osób zamiast wskazywać 30 tys. kibiców (tyle miała pomieścić strefa według zapowiedzi Spółki Euro Poznań 2012 - red.) pokazał 23 tysiące kibiców.

- Poznańska Strefa Kibica zapełniła się przed pierwszym gwizdkiem na Stadionie Narodowym w Warszawie. W Poznaniu mecz polskiej reprezentacji z Grecją oglądało 23000 osób. We wszystkich strefach w mieście, w których oglądano inaugurację mistrzostw Europy nie odnotowano żadnych incydentów - mówi podinsp. Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Jednak policjanci z patrolu konnego musieli interweniować przy wejściu do Strefy Kibica od ul. Paderewskiego, gdyż wielu kibiców było niezadowolonych z zamknięcia strefy. Natomiast tłumy kibiców, które nie dostały się do strefy skierowały się do okolicznych pubów i na Stary Rynek. Nieoficjalnie szacuje się, że podczas meczu Polska - Grecja 1:1 w centrum miasta mogło być nawet blisko 100 tys. osób.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z postawy kibiców, którzy tak licznie stawili się w Oficjalnej Strefy Kibica UEFA EURO 2012 na Placu Wolności. Poznaniacy stworzyli wspaniałą atmosferę i choć na zegarze już prawie północ zabawa trwa. Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu. Cały czas obserwujemy wszystkie fragmenty strefy i wiemy już, co jeszcze musimy poprawić, aby każdy gość na Placu Wolności czuł się jak najlepiej. Czekają nas jeszcze mecze, podczas których w strefie będą tysiące kibiców z Irlandii, Chorwacji czy Włoch i to będzie kolejny sprawdzian - powiedział portalowi epoznan.pl Michał Prymas z zarządu Spółki Euro Poznań 2012.

W sobotę w godzinach popołudniowych organizator oficjalnie wyjaśnia fakt wpuszczenia w piątek tylko 23 tys. kibiców. - Pojemność maksymalna poznańskiej Strefy Kibica jest określona na 30 tysięcy fanów. Za każdym razem jednak, jeśli sytuacja będzie tego wymagała, dla bezpieczeństwa widzów i kibiców podejmiemy decyzję o ograniczeniu liczby osób w strefie. Po to cały czas monitorujemy sytuację, by mieć pełen obraz tego, jakie jest rozłożenie kibiców na całym terenie. O bezpieczeństwie decyduje nie ilość osób, ale przede wszystkim zarządzanie sytuacją i reagowanie - mówi rzeczniczka strefy Joanna Janowicz-Strzyżewska.

Strefa Kibica w sobotę rusza ze swoim programem o godz. 13.00, a na poznaniaków i zagranicznych gości czeka m.in. Strefa Junior (Happening rzeźbiarski, Warsztaty Artystyczne, Animacje dziecięce), o godz. 14.00 koncert zespołu BAST, o godz. 16.00 koncert poznańskiej kapeli Kumka Olik, o godz. 18.00 transmisja meczu Holandia - Dania, o godz. 20.45 transmisja meczu Niemcy - Portugalia, a od godz. 23.00 DJ Assad I SATURDAY NIGHT FEVER.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro