Reklama
Reklama

Policjanci rozbili grupę przestępczą

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili gang zajmujący się wyłudzaniem akcyzy za fikcyjny eksport oraz przemyt piwa. Przestępcy wyłudzili od Skarbu Państwa blisko 1,5 miliona złotych.

Śledczy z Centralnego Biura Śledczego w Poznaniu zajmowali się tą sprawą od 2010 roku. Wówczas otrzymali informację o grupie, która w latach 2008 - 2009 złożyła wnioski o zwrot akcyzy za piwo wyeksportowane do Czech. Okazało się jednak, że transporty piwa nigdy nie wyruszyły do Czech, a przestępcy wyłudzili od Skarbu Państwa blisko 1,5 milionów złotych.

W trakcie prowadzonego śledztwa okazało się, że piwo wprawdzie nie wyjeżdżało za południową granicę, ale za to było przemycane do Anglii - W tym przedsięwzięciu podejrzani także stosowali fortel z wykorzystaniem dokumentów wywozowych. Na jeden z takich dokumentów wystawianych tylko na jeden transport wypuszczali na Wyspy Brytyjskie od 6 do nawet 20 tirów - informuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej Policji.

W tej sprawie do tej pory zatrzymano dziewiętnaście osób, a w ostatnich dniach dokonano aresztowań kolejnych sześciu osób, które współorganizowały działalność przestępczą. Zatrzymań dokonano w Poznaniu, Książku Wielkopolskim i innych wielkopolskich miejscowościach. Podejrzanym będą postawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania i posługiwania się fałszywymi dokumentami oraz wyłudzania akcyzy. Za popełnione przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności do lat pięciu oraz wysokie kary finansowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro