Reklama
Reklama

Podwyżka cen biletów: problemy z KomKartami?

Od piątku w Poznaniu obowiązywać będą nowe, wyższe ceny biletów na komunikację miejską. Poznaniacy skarżą się, że mają problemy z doładowywaniem KomKart.

Od tygodni informujemy o podwyżce cen biletów na komunikację miejską. 1 czerwca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim kończą się przygotowania ZTM-u do akcji wymieniania biletów. - Nowe bilety już od tygodnia są dostępne w naszych punktach sprzedaży, a także w hurtowniach - tłumaczy Rafał Kupś, p.o. dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. - Na razie nie ma wielkiego zainteresowania nowymi biletami. Są jednak i tacy pasażerowie, którzy już teraz wymieniają bilety na nowe uiszczając odpowiednią opłatę. Pierwszy tydzień obowiązywania nowej taryfy na pewno będzie najtrudniejszy dla pasażerów. Chodzi o kwestię przyzwyczajenia się do nowych cen - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Nowe taryfy od 1 czerwca będą obowiązywać również w biletomatach. - Nie możemy ich przeprogramować już teraz. System nie pozwala na funkcjonowanie dwóch taryf w jednym czasie. Samochody i brygady są gotowe do tego, by w nocy z czwartku na piątek zmienić taryfy we wszystkich maszynach.

Jak się okazuje najwięcej problemów mają pasażerowie, którzy chcą doładować KomKarty jeszcze według starej taryfy. - Od paru dni zdarzają się klienci, którzy przychodząc do Punktu Biletowego ZTM dostają informację że biletów np ważnych do 2.06 nie mogą już doładować po starej stawce. Jakim prawem ZTM nie pozwala na doładowanie po starej stawce, skoro nowy cennik obowiązuje od 1 czerwca?? Wydaje nam się że informacja że bilet może być maksymalnie ważny do 31.05 żeby doładować po starej stawce jest niezgodna z obowiązującym prawem, wielu klientów zastanawia się nad złożeniem skargi do Rzecznika Praw Konsumenta - pisze Jakub.

- Mam komkartę ważną do 15 czerwca i chciałam ja wczoraj doładować na kolejne 3 miesiące, jeszcze po starej cenie. Wczoraj w punkcie sprzedaży biletów, poinformowano mnie, że do ubiegłego czwartku, rzeczywiście można było doładowywać komkarty na 30 dni przed upływem terminu ważności. Jednak od tego czwartku, doładowywanie jest zablokowane. Można się domyślić, że to przez planowaną od 1 czerwca podwyżkę. Jak to jest w istocie? Jeszcze 2 tygodnie temu mówiono mi, że 30 dni wcześniej można doładować, dziś mówią, że nie można - pisze Ania.

Rafał Kupś tłumaczy, że zasady obowiązujące przy zmianie taryfy biletowej nie zmieniły się od lat. - Po prostu dawno nie było zmiany cen i poznaniacy zapomnieli jak to jest. Od lat jest tak, że jeśli ważność biletu długookresowego kończy się przed wprowadzeniem podwyżki, można go normalnie doładować według starej taryfy. Jeśli natomiast bilet jest ważny do np. 5 czy 15 dnia obowiązywania nowej taryfy - doładowanie odbędzie się po nowej cenie. Jest też inna opcja. Można zrezygnować z tych kilku dni i uzupełnić bilet od 31 maja (nawet jeśli jest ważny do np. 10 czerwca). My jednak nikogo do niczego nie zmuszamy. To sami pasażerowie decydują, jak chcą przedłużyć swój bilet - kończy.

Podwyżka cen biletów wiąże się również ze zmianą wysokości mandaty za jazdę bez biletu. Od 1 czerwca zamiast 200 złotych za jazdę na gapę grozi nam już 260 złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
23.52 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro