Reklama
Reklama

Podwyżka: ostatnie dni na tańszy zakup sieciówek

Za tydzień w życie wejdzie podwyżka cen biletów na komunikację miejską. Podrożeją nie tylko bilety jednorazowe, ale także długookresowe. Jak zaoszczędzić? Wykupienie sieciówki na kolejne miesiące już teraz pozwoli na zachowanie w kieszeni kilkudziesięciu złotych.

Podwyżka cen biletów ZTM wejdzie w życie już 1 czerwca, czyli dokładnie za tydzień. Nie tylko wzrosną opłaty za przejazd komunikacją miejską w Poznaniu, ale też skończy się promocja, dzięki której na biletach 15-minutowych możemy jeździć 25 minut, a na pół godzinnych 45 minut.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Zmiany będą spore. W sprzedaży pojawią się nowe bilety, które powstały w wyniku połączenia biletów jednoprzejazdowych i czasowych. Od 1 czerwca bilet czasowy 15-minutowy będzie nam umożliwiał przejazd 10 przystanków autobusem, a bilet 30-minutowy pozwoli na 1 przejazd autobusem na dowolnym dystansie. Są jednak pewne warunki! Bilet skasowany w tramwaju ZAWSZE będzie tylko biletem czasowym. Bilet skasowany w autobusie może być traktowany jako jednoprzejazdowy lub czasowy, a po opuszczeniu pojazdu, w którym go skasowano - tylko jako czasowy (jeśli wciąż jest ważny).

Kolejne nowości to bilety jednorazowe jednoprzejazdowe autobusowe do 10 przystanków w strefach A+B, a także bilety długookresowe (30 dni lub 3 miesiące) do 6 przystanków również w strefach A+B.

Od 1 czerwca likwidacji ulegną bilety na linie pospieszne - będą na nich obowiązywać takie same bilety jak na linie normalne. Zlikwidowane zostaną także bilety krótkookresowe grupowe i miesięczne (na miesiąc kalendarzowy) - pozostaną tylko te na 30 dni.

Pasażerowie będą mieli do dyspozycji promocje:
Bilet 24-godzinny - skasowanie takiego biletu po 20.00 w piątek sprawi, że będziemy mogli na nim jeździć po mieście do 24.00 w niedzielę.
Oferta 3+1 dla rodzin - jeśli rodzice oraz ich dziecko posiadają bilety imienne sieciowe (dwa normalne i jeden ulgowy) mają prawo do otrzymania dodatkowego biletu imiennego sieciowego ulgowego dla drugiego dziecka.
Oferta weekendowa - posiadacz normalnego biletu imiennego sieciowego ma prawo przewozić bezpłatnie pod swoją opieką dzieci w wieku do 15 lat w soboty, niedziele i święta (na liniach dziennych).
Oferta 12+1 - przy kupowaniu biletów imiennych sieciowych 30-dniowych 12 razy z rzędu (nie może być większej przerwy pomiędzy okresami ich obowiązywania niż 5 dni) dostajemy jeden bilet sieciowy imienny 30-dniowy gratis.

Taryfa opłat obowiązująca od 1 czerwca (najważniejsze informacje):

Bilet w strefie A do 15 minut i do 10 przystanków autobusowych: 2,60 (normalny) oraz 1,30 (ulgowy),
Bilet w strefie A do 30 minut i na 1 przejazd autobusem na dowolnym dystansie: 3,40 (n) oraz 1,70 (u),
Bilet w strefie A do 60 minut: 4,00 (n) oraz 2,00 (u),
Bilet w strefie A 30-dniowy imienny: 99,00 (n) oraz 49,50 (u),
Bilet w strefie A 3-miesięczny imienny: 282,00 (n) oraz 141,00 (u),
Bilet w strefie A 6-miesięczny imienny: 535,00 (n) oraz 267,50 (u).

Jak zaoszczędzić?

Przed nami ostatnie dni, w których można zaoszczędzić na biletach długookresowych. - Bilety długookresowe, których termin ważności rozpoczyna się przed 1 czerwca 2012 roku zachowują ważność po zmianie taryf - informuje ZTM na swojej stronie internetowej. Oznacza to jedno - kupując sieciówkę do 31 maja można zaoszczędzić nawet 130 złotych.

Osoby, które do 31 maja zdecydują się kupić bilet na 30 dni (piszemy o bilecie normalnym imiennym w strefie A) zaoszczędzą 18 złotych (będzie 99 zł, jest 81 zł). 46 złotych zaoszczędzimy, jeśli zdecydujemy się na zakup biletu 3-miesięcznego. 75 złotych zostanie nam w kieszeni, gdy kupimy bilet na pół roku. Najwięcej - aż 130 złotych zyskamy, gdy wykupimy bilet na rok.

Mniej zyskają osoby kupujące bilety ulgowe. Nie oznacza to jednak, że nie warto pomyśleć o ich wykupieniu już teraz. Do 31 maja za bilet na 30 dni (ponownie imienny na strefę A) zapłacimy 40,50, zaoszczędzając 8,50 zł. 23 złote zaoszczędzimy kupując bilet na trzy miesiące. Blisko 40 zł zostanie nam w kieszeni po zakupieniu biletu na pół roku. Najwięcej, bo 65 zł zyskamy kupując bilet na rok.

Wymiana biletów

Niestety, ale kupowania "na zapas" nie można zastosować w przypadku biletów jednorazowych i krótkookresowych. Nie warto więc obecnie kupować większej ilości aktualnie obowiązujących biletów - trzeba będzie je wymienić. Mamy na to czas do 31 sierpnia. Wymiany będzie można dokonać w punktach sprzedaży biletów ZTM. Trzeba przy tym pamiętać o konieczności dopłacenia brakującej kwoty do biletu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.09 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro