Reklama
Reklama

Pracowite lato w MPK: remonty i utrudnienia

Jak każdego roku w lecie poznańskie MPK planuje przeprowadzenie wielu remontów na poznańskich trasach tramwajowych. Najpoważniejsze z nich zaplanowano na lipiec i sierpień.

Każdego roku w lecie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przeprowadza szereg remontów torowisk. Pozwala na to nie tylko pogoda, ale też stosunkowo mniejszy ruch w pojazdach komunikacji miejskiej i na poznańskich ulicach. Dzięki inwestycjom mieszkańcy będą mogli się cieszyć m.in. z nowych nawierzchni na torowiskach, a także z mniejszego hałasu wytwarzanego przez tramwaje. Zanim jednak zobaczymy efekty prac remontowych, przyjdzie nam się zmierzyć z utrudnieniami w ruchu.

Pierwsze z nich czekają nas jeszcze wiosną - czyli w najbliższych dniach. Od soboty do poniedziałku na Górnej Wildzie odbywać się będzie wymiana szyn łukowych. Nie będą tędy jeździć tramwaje. Inaczej pojadą też samochody. Kolejne prace zaplanowano na dni 2-4 czerwca (sobota-poniedziałek) na pętli Ogrody. Zostaną tu wymienione szyny łukowe, a także płyty EPT i inne akcesoria torowe.

Kolejne remonty zaplanowano na lato, a konkretniej - czas po zakończeniu EURO 2012. W dniach 2-3 lipca wymieniana będzie zwrotnica zjazdowa na moście Dworcowym. W tym czasie przez most nie będą mogły jeździć tramwaje. Dziesięć dni potrwa natomiast wymiana szyn i betonu na przejeździe Kościuszki-Św. Marcin. Prace będą prowadzone w dwóch etap po pięć dni każdy podczas zamknięcia ronda Kaponiera (II etap przebudowy). Tramwaje mają tędy kursować, zmieni się za to organizacja ruchu samochodowego.

Dni 21-25 lipca upłyną pod znakiem utrudnień w okolicach skrzyżowania Roosevelta/Libelta/Poznańska. Na te dni zaplanowano wymianę szyn łukowych na skrzyżowaniu. Ruch tramwajowy w tym rejonie zostanie wstrzymany. Inaczej pojadą też samochody.

Prawdziwe rewolucje czekają mieszkańców ulicy Głogowskiej. Od 22 lipca do 2 września z ruchu tramwajowego zostanie wyłączony odcinek Głogowskiej (prawdopodobnie od Hetmańskiej do mostu Dworcowego). Wszystko przez konieczność połączenia nowej trasy PST z torowiskiem w ulicy Głogowskiej. MPK chce wykorzystać ten czas na wymianę zwrotnic na łuku Głogowska/most Dworcowy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem remontu doczeka się torowisko na ulicy Towarowej. Remont ma się rozpocząć mniej więcej miesiąc po zamknięciu Kaponiery, pod warunkiem, że znajdą się na niego pieniądze.

Ostatnie prace planowane są na sierpień. 4-5 sierpnia (weekend) odbędzie się wymiana szyn i zwrotnicy najazdowej na rondzie Starołęka od strony ulicy Starołęckiej. Nie będą tędy jeździć tramwaje. Zamknięta zostanie również zajezdnia przy Fortecznej.

Ponad tydzień mają natomiast potrwać roboty naprawcze wiaduktu nad ulicą Poznańską (11-19 sierpnia). W tym czasie tramwaje i tak nie będą kursować przez PST ze względu na konieczność połączenia obecnej trasy z nowym fragmentem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro