Reklama

Poznań: jeden bilet na komunikację miejską i pociąg

Od 1 lipca pasażerowie dojeżdżający do Poznania pociągami Przewozów Regionalnych lub Kolei Wielkopolskich i korzystający z komunikacji miejskiej w naszym mieście będą mogli robić to posiadając tylko jeden bilet. I w dodatku tańszy niż obecnie!

Już 1 lipca spore udogodnienia czekają pasażerów korzystających regularnie z pociągów Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich, a także z komunikacji miejskiej w Poznaniu. Właśnie tego dnia uruchomiony zostanie system, dzięki któremu posiadając jeden bilet okresowy będziemy mogli jeździć i pociągiem i komunikacją miejską - dowiedział Puls Dnia.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


- Będzie to tzw. bilet zintegrowany - mówi Wojciech Miechowicz z Zarządu Transportu Miejskiego. - Dostępne będą w kasach Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolski. Będą to bilety papierowe, początkowo tylko miesięczne - dodaje. - Posiadanie takiego biletu-sieciówki umożliwi jego posiadaczowi korzystanie z pociągów na danej linii, a także z komunikacji miejskiej na terenie Poznania w wybranej strefie.

Bilet zintegrowany jest ułatwieniem nie tylko dlatego, że to "dwa w jednym". Największym plusem ma być jego cena. - Koszt takiego biletu będzie o około 15-20% niższy niż w przypadku kupna dwóch biletów osobno. Największe promocje czekają na poznaniaków. Jeśli ktoś dojeżdża pociągiem PR lub KW z Dębca na Poznań Główny i następnie przesiada się na komunikację miejską z biletem zintegrowanym zaoszczędzi nawet 40% - wyjaśnia.

Osoby dojeżdżające spoza Poznania również mogą korzystać z biletu zintegrowanego. Jego zasięgiem objęto teren o promieniu około 50 km od Poznania - najdalej położone stacje to Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno, Wronki, Nowy Tomyśl i Grodzisk Wielkopolski. Im bliżej Poznania, tym bilet ma być tańszy.

Na bilet zintegrowany obowiązywać też będą zniżki. - Przede wszystkim te najpopularniejsze, czyli dla uczniów i studentów. Uczniowie będą mieć 49% zniżki, a studenci 51%.

Docelowo biletów zintegrowanych ma być więcej - pojawią się np. te na pół roku, czy rok. W przyszłości bilet papierowy zostanie zastąpiony kartą PEKA. Kiedy? Gdy system zacznie działać. Data wciąż nie jest znana.

Każdego dnia do Poznania z obszaru obowiązywania biletów zintegrowanych dojeżdża około 16 tysięcy osób. 9 tysięcy osób robi to regularnie. Aż 90% z nich przesiada się w Poznaniu do pojazdów komunikacji miejskiej. - Mamy nadzieję, że wspólna oferta przekona także część osób dojeżdżających do Poznania samochodami, aby korzystali z transportu zbiorowego - kończy Miechowicz..

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro