Reklama
Reklama

Poznaj historię wielkopolskiej piłki nożnej

Do 15 lipca w Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku można oglądać niezwykłą wystawę "Na zielonej murawie i w służbie Niepodległej - piłka nożna w Wielkopolsce 1908-1945 roku".

Przygotowana przez Olafa Bergmanna, Roberta Maciejewskiego, Piotra Kędziorę i Macieja Janowicza wystawa to prezentacja dorobku wielkopolskiej piłki nożnej i osób z nią związanych w okresie od jej początków w pierwszych latach XX wieku i ostatnie lata zaborów, poprzez czasy Drugiej Rzeczypospolitej oraz okres okupacji niemieckiej. Wystawa została podzielona na trzy wątki tematyczne: działalność organizacyjna, działalność sportowa i główne postacie.

- Wystawa ma także na celu ukazanie na przykładzie tylko jednej, lecz za to bardzo popularnej dyscypliny sportowej, wieloaspektowego charakteru sportu i kultury fizycznej, u jej zarania w interesującym nas okresie również funkcji wychowawczych, patriotycznych, obywatelskich. W związku z meczami turnieju Euro 2012 ma się ona też stać interesującym wzbogaceniem oferty kulturalno-turystycznej Poznania - informuje współorganizator wystawy Olaf Bergmann.

Wśród zgromadzonych eksponatów będą m. in. oryginalne zdjęcia, ich fotogramy, dyplomy, puchary, prasa Sportowa oraz wiele innych i jak najbardziej różnorodnych pamiątek związanych w powstaniem i rozwojem wielkopolskiej piłki nożnej w I połowie XX wieku. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja kilkuminutowego filmu dotyczącego dziejów wielkopolskiej piłki nożnej do 1945 roku (ze zbiorów WZPN w Poznaniu). Całość zostanie zaprezentowano w scenerii piłkarskiego stadionu (m.in. trybuny, stadionowy zegar).

Wystawa "Na zielonej murawie i w służbie Niepodległej - piłka nożna w Wielkopolsce 1908- 1945 roku" w Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku czynna będzie codzienne oprócz poniedziałków w godz. 10.00 do 17.00, środy godz. 10.00 do 17.00, soboty, niedziele i święta godz. 10.00 do 15.00. Bilety normalne 4 zł, ulgowe 2 zł, w soboty wstęp bezpłatny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
20.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro