Reklama

Festiwal Murali: zaczynają malować!

fot. Piotr Knach
fot. Piotr Knach

Na Wildzie zaczęło się wielkie malowanie mało reprezentacyjnych ścian wybranych budynków. Pojawią się na nich murale. Jako pierwsza przeobrażenie zaczęła kamienica przy ulicy Przemysłowej 21.

W niedzielę, piknikiem w Parku Drwęskich przy ulicy Królowej Jadwigi, rozpoczęła się druga edycja Festiwalu Murali - Outer Spaces. Do 19 maja szare ściany pięciu wybranych budynków z Wildy zamienią się w dzieła artystyczne - murale. Murale to duże grafiki powstające na ścianach budynków, pewien odłam malarstwa ściennego - uważanego za bardzo dekoracyjne.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


- W zeszłym roku nawet nie spodziewaliśmy się, że będzie tak fajnie i tylu osobom będzie się to podobało - mówi Anna Adamowicz ze Stowarzyszenia Inner Art, które organizuje festiwal. - W tym roku stwierdziliśmy, że również warto - dodaje.

Pierwsze prace już się rozpoczęły na ścianie kamienicy przy ulicy Przemysłowej 21. Łącznie do malowania przystąpi dziewięciu artystów z najwyższej półki. Wszyscy zajmują się muralami. Wśród nich jest Gola, włoski grafficiarz. Na swoim koncie ma już dzieła zdobiące budynki w Barcelonie, czy Paryżu. Znak rozpoznawczy? Kolory i zwierzęta. - Mój mural będzie mówił o nadziei. Nadziei na rozwój ludzi i nowe otwarcie - tłumaczy.

Podczas wybierania ścian budynków, na których pojawią się murale, kierowano się przede wszystkim ich dostępnością dla oka przechodniów. - Z jednej strony braliśmy pod uwagę to, aby były to budynki raczej nieodnowione, ale z drugiej strony musiały to być ściany, które dobrze widać np. z ulicy. Przechodnie też muszą mieć szansę, by się nimi nacieszyć - zauważa Agata Kochniewicz z Inner Art.

W Poznaniu wciąż można oglądać murale, które powstały podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu. Jest ich jednak zaledwie kilka. Częściej na poznańskich ścian można zobaczyć... nielegalne graffiti, które ze sztuką nie ma nic wspólnego. To zwykłe akty wandalizmu, na zwalczanie których wciąż nie znaleziono właściwej broni.

Murale na Wildzie pojawią się jeszcze na budynkach przy Hetmańskiej 101, Sikorskiego 25, Czarnieckiego 14 i Górnej Wildzie 89.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro