Reklama
Reklama

Gajowa: trwa rozbiórka obiektów

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Rozpoczęły się prace rozbiórkowe na terenie byłej zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej. W kwietniu zajmowano się tutaj demontażem sieci trakcyjnej. Wszystko w ramach przygotowań do nowej inwestycji.

W lutym 2008 roku portugalska firma REF Eastern Opportunities kupiła od miasta za 91 milionów złotych zajezdnię tramwajową przy ulicy Gajowej. Przez kolejne dwa lata zajezdnię wynajmowało poznańskie MPK. 28 grudnia 2010 roku ostatni tramwaj wyjechał opuścił to miejsce.

W kwietniu nowy właściciel terenu rozpoczął pierwsze prace porządkowe w zajezdni - zdemontowano sieć trakcyjną, która stanowiła zagrożenie dla osób znajdujących się w jej okolicy. Obecnie prowadzone są prace rozbiórkowe poszczególnych budynków znajdujących się przy Gajowej. Wszystko to początek przygotowań do rozpoczęcia nowej inwestycji na tym terenie.

Co znajdzie się na terenie samej zajezdni? - Znajdować się tutaj będzie zabudowa mieszkaniowo-usługowa, z dominującą formą mieszkaniową. Powstanie także budynek biurowy, a także pewna nowość - obiekt o charakterze biurowo-mieszkalnym. Stara hala tramwajowa zostanie natomiast poddana gruntowej rewitalizacji - tłumaczył nam w kwietniu Stanisław Sipiński, architekt, którego pracownia przygotowuje projekt zagospodarowania terenu dawnej zajezdni.

Ma się w niej znaleźć targowisko podobne do tych np. z Barcelony, czy Londynu i Paryża. - W naszym mieście nie ma hali targowej z wyższej półki, na której można kupić produkty spożywcze. To będzie właśnie takie miejsce.

Sipiński zapewnia, że nowe budynki będą nawiązywać do tych znajdujących się w sąsiedztwie. - Wydaje nam się, że rozumiemy ducha tego miejsca i zamierzamy kontynuować charakter architektury, która się tam znajduje.

Inwestycja ma być pokazywany na przyszłorocznych targach nieruchomości w Cannes. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy w połowie przyszłego roku. Ma potrwać około 3-4 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro