Reklama
Reklama

F-16 lądował na Ławicy?

- F-16 wylądował na poznańskiej Ławicy - zaalarmował nas czytelnik. Wojsko zaprzecza tym doniesieniom tłumacząc, że to tylko ćwiczenia.

- Na Ławicy dziś o 12.50 lądował F16. Pewnie kolejna awaria, o której jest cicho - pisze nasz czytelnik zaton2. Informacji nie udało nam się potwierdzić. - Nasze samoloty latały w czwartek nad Lotniskiem Ławica, ale na pewno na nim nie lądowały - zapewnia kpt. Joanna Krząstek, rzeczniczka 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Zdaniem Krząstek piloci F-16 podchodzili do lądowania na pasach Ławicy, ale są to standardowe procedury. - To nasze normalne działania, odbywają się w ramach treningu - tłumaczy. Piloci F-16 w sytuacjach awaryjnych mogą lądować m.in. w Mińsku Mazowieckim lub w Mirosławcu - na lotniskach zapasowych.

Nie udało nam się skontaktować z Hanną Surmą, rzeczniczką poznańskiej Ławicy. Już w ubiegłym roku tak tłumaczyła obecność F-16 w okolicach lotniska: Zdarza się, że F-16 przelatują nad naszymi obiektami, ale robią to zgodnie ze swoimi procedurami. Ćwiczą na wypadek, gdyby lotnisko w Krzesinach nie mogło przyjąć F-16. Może się bowiem kiedyś zdarzyć, że samolot będzie musiał z różnych względów użyć naszego lotniska. Jesteśmy lotniskiem cywilnym i sprawy wojskowe są poza nami.

Niski przelot samolotów F-16 w okolicach Ławicy może wywołać hałas większy, niż normalnie spotykany na tym obszarze. Takie sytuacje zdarzają się jednak stosunkowo rzadko i mają charakter chwilowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
26.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro