Reklama

Poznań: problem dzikich wysypisk wciąż aktualny

Poznańskie tereny zielone - lasy komunalne, parki, czy łąki wbrew pozorom nie służą mieszkańcom naszego miasta tylko do wypoczywania. Wielu wciąż traktuje je jako wielkie wysypisko śmieci.

Tereny zielone w mieście z założenia mają służyć rekreacji. Jak się jednak często okazuje, część poznaniaków zamiast na nich wypoczywać, pozostawia tu kilogramy odpadów tworząc dzikie wysypiska śmieci. Gdzie najczęściej występują?

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


- Trudno wskazać konkretną dzielnicę, w której takich problemów jest najwięcej - mówi Jacek Kubiak ze Straży Miejskiej. - Dużo zgłoszeń mamy z okolic zalesionych. To np. Głuszyna, czy Antoninek. Podobne problemy występują również na Piątkowie.

Straż Miejska rocznie otrzymuje zgłoszenia o kilkuset dzikich wysypiskach w Poznaniu. - Około 50% zgłoszeń stanowią wysypiska utworzone przez mieszkańców w lasach. Nie można powiedzieć, że mamy takich zgłoszeń więcej wiosną. Raczej rozkłada się to równomiernie na przestrzeni roku.

Co robią strażnicy, gdy otrzymują zgłoszenie o wysypisku? - Sprawdzamy, czy w odpadach można znaleźć np. adres potencjalnego sprawcy. Wielokrotnie nam się to udawało. Ludzie zostawiają w tych śmieciach dokumenty, czy nawet fotografie. Osoba, która zaśmieciła teren może nie tylko dostać mandat w wysokości do 500 złotych, ale też musi posprzątać pozostawione przez siebie odpady.

Zdarza się jednak, że strażnikom nie uda się znaleźć sprawcy. - Wówczas teren musi zostać sprzątnięty przez właściciela nieruchomości.

W najbliższych dniach wielkie sprzątanie zaplanowano w okolicach ogródków działkowych ROD Głuszynka. - Pozostawiono tam mnóstwo śmieci, które zaczęły już zalegać na ścieżce rowerowej. Prawdopodobnie w piątek uda się je usunąć.

Tymczasem pokazujemy zdjęcia z terenów nadwarciańskich. - W tym rejonie jest kilka podobnie zaśmieconych miejsc ale to już przesada - pisze nasz czytelnik.

Jak miasto powinno walczyć ze śmieciami w lasach komunalnych?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
22.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro