Reklama
Reklama

Poznań Główny: dyskusja o napisie nie cichnie

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

Gdy pod koniec kwietnia pisaliśmy o szyldzie, jaki pojawił się na dworcu Poznań Główny (z nietypowymi kreskami nad "n" i "o") - w komentarzach pod tekstem zawrzało. Internauci przygotowali nawet specjalny program do konwersji tekstu z języka polskiego na "gwarę poznańską dworca głównego".

Podczas długiego weekendu do naszej redakcji dotarło kilka maili z prośbą o interwencję w sprawie szyldu Poznań Główny, który umieszczono na budynku nowego dworca. Przypomnijmy, że zamiast typowych - ukośnych kresek nad "n" i "o" pojawiły się w nim kreski poziome.

- Napis jest niezgodny z wytycznymi PKP. Niestety napis na zewnątrz budynku został poddany nieuzasadnionej fantazji projektantów - pisze Daniel. Przemysław Terlecki reprezentujący TriGranit już kilka dni temu tłumaczył nam, że stworzenie całego systemu komunikacji wizualnej powierzono profesjonalnej firmie specjalizującej się w tego typu projektach. - Kreski poziome zastosowano nie tylko na szyldzie zewnętrznym, ale też m.in. nad kasami wewnątrz obiektu - mówi.

Terlecki wskazuje, że podobną kreskę nad "n" można zobaczyć chociażby w neonowym napisie "Os. Jagiellońskie" umieszczonym na jednym z bloków przy rondzie Rataje. - Napis funkcjonuje od lat i nikomu nie przeszkadza. Dla nas to dziwna sytuacja. Tworzymy ogromną inwestycję, przygotowujemy się właśnie do otwarcia obiektu, a poznaniacy skupiają się przede wszystkim na dwóch kreskach umieszczonych w szyldzie - dodaje.

Internauci stworzyli nawet specjalny program do konwersji tekstu z języka polskiego na "gwarę poznańską dworca głównego". Po wpisaniu tekstu we wskazanym okienku zostaje on przekształcony tak, że kreski ukośne zamieniane są na poziome. Spróbować przekształcić tekst możesz tutaj.

Nie wiadomo, czy napis zostanie zmodyfikowany. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że PKP nie widzi takiej konieczności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
9.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro