Reklama
Reklama

Dzień Dawcy Szpiku w Poznaniu

Już 13 maja odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku organizowany przez Fundację DKMS. Każdy chętny Poznaniak będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Organizatorzy informują, że już blisko 6000 Poznaniaków zarejestrowało się jako dawcy, a dwójka Poznaniaków oddała swoje komórki macierzyste chorym na białaczkę. Najbliższa okazja żeby zgłosić się do bazy potencjalnych dawców już 13 maja. W tym dniu odbędzie się poznański Dzień Dawcy Szpiku.

- W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego - informuje Fundacja DKMS, organizator akcji.

Jako potencjalny dawca zarejestrować się może każda osoba, która ukończyła 18 lat, a nie przekroczyła 55 roku życia. Wykluczone są osoby ważące poniżej 50 kilogramów oraz z dużą nadwagą. Rejestracja polega na pobraniu 4ml krwi. Osoby, które chciałyby się zarejestrować powinny mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Najbliższa akcja odbędzie się w Zespole Szkół numer 3 przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 3. Rejestracja prowadzona będzie 13 maja w godzinach od 11:00 do 18:30.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro