Reklama
Reklama

Nowe ZOO: można zobaczyć białego wielbłąda

Miesięczna Alia, wielbłąd dwugarbny o śnieżnobiałej sierści, od pewnego czasu biega po specjalnie wydzielonej części Nowego ZOO. W Polsce białe wielbłądy można zobaczyć jeszcze tylko w Krakowie. Alia zostanie u nas tylko 1,5 roku - warto więc zobaczyć ją już teraz.

Alia urodziła się ostatniego dnia marca. Na wybiegu dla wielbłądów zwraca uwagę przede wszystkim nietypowym kolorem - jest śnieżnobiała. - Nie zdziwił mnie wygląd tego wielbłąda, więc chyba nie jest to jakaś atrakcja - mówi jedna z poznanianek, która wybrała się do w czwartek do Nowego ZOO. Pracownicy ZOO są jednak innego zdania.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


- Wbrew temu, co mówią zwiedzający nie jest to albinos, tylko odmiana barwna biała wielbłąda -
tłumaczy Marcin Pikorz, opiekun wielbłądów w Nowym ZOO. - Po linieniu może zostać biała lub stać się kremową - dodaje. W Polsce takie wielbłądy można zobaczyć jeszcze tylko w Krakowie. Właśnie z tego miasta pochodzi matka Alii - Diana.

Matka Alii należy do samic młodych i prawdopodobnie z tego powodu początkowo nie zainteresowała się urodzonym potomstwem. Nie miała też pokarmu. Do działania musieli więc przystąpić opiekunowie wielbłądów. Cztery razy dziennie muszą ją karmić krowim, tłustym mlekiem. - Dziennie wypija go z butelki nawet 7 litrów. Gdyby spożywała pokarm matki, pewnie jadłaby mniej - około 3 litrów - wyjaśnia Pikorz.

Po dwóch tygodniach Diana zaczęła interesować się małą Alią, a obecnie nie odstępuje jej na krok. Nie może jedynie karmić swojego dziecka.

Alia pozostanie w Nowym ZOO przez około 1,5 roku. - Mamy swoje stado podstawowe i narodziny wielbłądów, ze względu na pokrewieństwo, powodują konieczność wysyłania ich do innych ogrodów zoologicznych m.in. w ramach wymiany - mówi Przemysław Dobrzyński, kierownik Oddziału Hodowli ZOO. Najpierw około 50-kilogramowy wielbłąd musi jednak podrosnąć.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
3℃
Poziom opadów:
7.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro