Rowery Miejskie: stacje puste i przepełnione
W czwartek odbyło się oficjalne uruchomienie Poznańskiego Systemu Rowerów Miejskich. Poznaniacy mogą z niego korzystać od ponad tygodnia. W tym czasie doszło już do pierwszej kradzieży roweru, a także udało się go odnaleźć. Poznaniacy system chwalą, ale wskazują pewne niedociągnięcia.
W ubiegłym tygodniu w Poznaniu uruchomiono System Rowerów Miejskich. Początki były trudne - miał zacząć działać w niedzielę, 15 kwietnia, ale w całości zaczął funkcjonować dopiero dwa dni później. Tydzień temu jeden z rowerów został skradziony. Po nagłośnieniu sprawy przez media udało się go odnaleźć na jednym z poznańskich osiedli.
Użytkownicy systemu raczej go chwalą. - Dwa razy korzystałem z roweru miejskiego i nie miałem żadnych problemów z obsługą systemu - mówi Marcin, poznaniak. - Ten system to dobry pomysł, ale koniecznie musi się pojawić więcej stacji i więcej rowerów. Myślę też, że same stacje powinny mieć więcej stojaków, zdarza się, że nie ma wolnego miejsca na przypięcie roweru - dodaje Ania.
Do przepełnionych stacji zaliczają się m.in. te na rondzie Rataje i Małych Garbarach. - Jeśli zdarzy się, że na konkretnej stacji nie ma miejsca na pozostawienie wypożyczonego przez nas roweru, możemy go przypiąć do innego jednośladu Nextbike już przypiętego do stacji - tłumaczy Łukasz Wasiuta reprezentujący Nextbike.
- Każdy rower posiada w tylnej części specjalny uchwyt, który to umożliwia. Dobrym rozwiązaniem jest też przypięcie roweru do innego elementu infrastruktury znajdującego się w pobliżu stacji. Wówczas musimy jednak poinformować o tym Biuro Obsługi Klienta - dodaje.
Jest też druga strona problemu - puste stacje. Rowerów w niektórych godzinach brakuje m.in. na stacji na moście Teatralnym. - Jeśli na jednej stacji rowerów nie ma wcale, a na innej jest ich za dużo - reagujemy. Staramy się, by rowery były rozmieszczone na wszystkich stacjach. Są codziennie serwisowane i transportowane na wszystkie stacje. Oczywiście poznaniacy także mogą nam zgłaszać takie sytuacje pod numerem telefonu 508 069 447 - kończy.
Docelowo stacji i rowerów ma być coraz więcej. Będą to tzw. stacje sponsorskie, na których znajdować się będą reklamy firm, które je wykupiły.
Obsługa systemu jest prosta - trzeba zalogować się na stronie nextbike.pl, zapłacić dziesięć złotych - i już można jeździć. Każde pierwsze 20 minut korzystania z rowerów będzie bezpłatne. Od 21 do 60 minut zapłacimy 2 złote, a za każdą kolejną godzinę - 4 złote. Z założenia wypożyczonym rowerem mamy pokonywać przede wszystkim krótkie trasy po poznańskich ulicach.
Najpopularniejsze komentarze