Reklama
Reklama

Poznań Główny: rozruch instalacji i urządzeń

fot. UMP
fot. UMP

Jeszcze w tym tygodniu w budynku nowego Poznania Głównego mają się zakończyć odbiory Sanepidu i strażaków. Rozpoczęto rozruch wszystkich instalacji i urządzeń w obiekcie. Praktycznie gotowe są łazienki i toalety. W holu pojawiają się ławeczki.

Coraz mniej czasu pozostało wykonawcy nowego Poznania Głównego na zakończenie prac. 27 maja, a więc za miesiąc, obiekt zostanie przekazany Polskim Kolejom Państwowym. Kilka dni później ma się odbyć oficjalne otwarcie nowego dworca.

Prace wykończeniowe idą pełną parą. - W tym tygodniu prowadzony jest próbny rozruch techniczny wszystkich urządzeń i instalacji zamontowanych na nowym dworcu - zdradza Przemysław Terlecki reprezentujący TriGranit. - Na budowie do końca tygodnia mają pojawić się inspektorzy Sanepidu oraz straż pożarna w celu dokonania odbiorów.

Spore zmiany zachodzą w holu głównym dworca. - Montowane są ławeczki, które staną wzdłuż stalowo-szklanej konstrukcji dachu. Na zamontowanie w holu czeka również Punkt Informacji Kolejowej oraz Centrum Informacji Miejskiej.

Praktycznie gotowe są łazienki i toalety. - Ukończono tu montaż wszystkich urządzeń, w tym sanitarnych - wyjaśnia Terlecki. W łazienkach można więc już zobaczyć umywalki, muszle klozetowe, a także podświetlane lustra. Na ścianach w toaletach królują kwiaty.

Prace wewnątrz obiektu prowadzą także najemcy powierzchni komercyjnych. - Można ich tu zobaczyć w dzień i w nocy.

Zmienia się także zewnętrzne otoczenie budynku. - Kładka z mostu Dworcowego ma gotowe, zamontowane barierki. Na dachu wciąż trwa jego uszczelnianie, z płyt stalowych zdejmowana jest sukcesywnie folia ochronna, co pozwala obserwować już prawie docelowy wygląd dachu.

Przypomnijmy, że budynek Poznania Głównego to dopiero pierwsza część ogromnej inwestycji firmy TriGranit w tym miejscu. - Tuż obok dworca, wzdłuż mostu Dworcowego, trwa zaawansowana budowa dworca autobusowego PKS oraz galerii handlowej - kończy Terlecki. Mają być gotowe w drugiej połowie przyszłego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
14.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro