Reklama

Transatlantyk 2012: Hitchcock i Berlinale

Polska premiera zdobywcy tegorocznego Złotego Niedźwiedzia Berlinale - filmu "Cezar musi umrzeć" braci Taviani, cykl Transatlantyk Konfrontacje, czy przegląd "Alfred Hitchcock - narodziny mistrza" to tylko niektóre punkty programu tegorocznego festiwalu Transatlantyk.

Pierwsza edycja Festiwalu Transatlantyk, zorganizowanego przez Jana A.P. Kaczmarka, odbyła się w sierpniu ubiegłego roku w Poznaniu. W ciągu 10 dni udział w festiwalowych wydarzeniach wzięło 36 tysięcy widzów. - Nasz festiwal zebrał pozytywne recenzje nie tylko w kraju, ale też w Stanach Zjednoczonych. Został dostrzeżony - przyznawał po zakończeniu imprezy Kaczmarek.

Już w sierpniu 2011 roku było wiadomo, że kolejna edycja Transatlantyku również odbędzie się w stolicy Wielkopolski. Znane są pierwsze szczegóły. Festiwal odbędzie się w tydzień - 15-22 sierpnia. Jego mocnym punktem będzie polska premiera zdobywcy tegorocznego Złotego Niedźwiedzia Berlinale - filmu "Cezar musi umrzeć" braci Taviani. Będzie to jedna z premier pokazanych w ramach cyklu "Transatlantyk Panorama".

Wśród nowości pojawi się m.in. cykl "Transatlantyk Konfrontacje". - W jego ramach zaprezentujemy filmy cieszące się uznaniem międzynarodowej krytyki, ukazujące współczesne problemy i konflikty społeczne, kształtujące nasze postrzeganie świata. Wśród nich znajdzie się z pewnością laureat sekcji Berlinale Panorama 2012 - film fabularny "Diaz - Don’t Clean Up This Blood", poświęcony krwawym zamieszkom w Genui podczas szczytu G8 w 2001 roku - zdradza Kaczmarek.

Inna nowość to przegląd filmów Alfreda Hitchocka. Zostaną na nim pokazane filmy z brytyjskiego okresu reżysera - m.in. "Tajny agent", "Człowiek, który wiedział za dużo", czy "39 kroków".

Na widzów czekają też stałe punkty programu: cykle Nowe Kino Niemieckie, Nowe Kino Skandynawskie, Transatlantyk Docs, Transatlantyk Eko i Transatlantyk Art. Nie zabraknie też Kina Kulinarnego, warsztatów Master Class i konkursów dla kompozytorów.

Transatlantyk 2011 w liczbach

W pierwszej edycji festiwalu, która odbyła się w sierpniu 2011 roku, udział wzięło 36 tysięcy widzów. Odbyło się 300 pokazów na ośmiu kinowych ekranach, a także w plenerze. W sumie można było zobaczyć 170 filmów, 40 z nich po raz pierwszy w Polsce. Ponad 2 tysiące osób uczestniczyło w warsztatach zorganizowanych pod nazwą Master Class. Po raz pierwszy odbyły się konkursy dla młodych kompozytorów - Transatlantyk Film Music Competition i Transatlantyk Instant Film Competition, w których rozdano nagrody o łącznej wartości 70 tysięcy dolarów.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro