Reklama
Reklama

Stadion: sokół będzie pilnował czystości obiektu

Jak udało nam się ustalić, po Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej na Stadionie Miejskim w Poznaniu pojawią się sokolnicy ze specjalną odmianą sokoła. Ptak ma pomóc operatorowi obiektu w walce z zabrudzonymi przez ptasie odchody krzesełkami.

Gołębie są zmorą pasażerów poznańskiej PeSTki. MPK od lat walczy z nimi na przystankach przy trasie tramwajowej. Ostatnio nawet przeprowadzono tam wielkie mycie powierzchni pokrytych gołębimi odchodami. Stosowano już kolce na wystających gzymsach, emitowane dźwięki odstraszające ptactwo, zalewano konstrukcję specjalnymi płynami - nic nie przynosi rezultatów.

Tymczasem problem gołębich odchodów pojawił się także na obiektach sportowych. - Na tych miejscach mieliśmy "siedzieć" podczas meczu Lech - Lechia - pisze nasz czytelnik, Jacek. - Trybuna 2 sektor P-3, a Euro tuż tuż.

Takich problemów na stadionie, i to nie tylko poznańskim, jest więcej. Wie o tym operator PGE Areny w Gdańsku. Tutaj z ptasim kłopotem walczy specjalnie wyszkolony jastrząb. - Sokolnicy pojawili się u nas jesienią ubiegłego roku i od tego czasu regularnie z nimi współpracujemy - mówi Michał Lewandowski, rzecznik Lechii Gdańsk, która jest operatorem obiektu.

- Obecność ptaka nie tylko sprawiła, że ten problem się zmniejszył, ale też gołębie przyzwyczaiły się do widoku drapieżnego ptaka na obiekcie. Teraz po prostu nie przylatują na stadion - wyjaśnia. - Sokolnicy pojawiają się na stadionie ze specjalnie wyszkolonym ptakiem jakieś 2-3 razy w tygodniu. Próbowaliśmy używać mechanicznych metod odstraszania ptactwa - nie przynosiły rezultatów.

W ślady operatora PGE Areny idzie Lech Poznań. - Po EURO planujemy wynajęcie sokolników - zdradza Joanna Dzios, rzeczniczka Lecha Poznań. - Jednak biorąc pod uwagę polskie prawo, my po prostu nie możemy straszyć gołębi. Musimy mieć na to odpowiednie pozwolenie - tłumaczy. - Dodatkowo planujemy także używanie preparatów odstraszających ptactwo.

Dzios zapewnia, że krzesełka na trybunach są czyszczone regularnie. Do momentu przybycia sokolników kibice będą musieli sobie radzić z gołębiami obecnymi na stadionie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
19.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro