Reklama
Reklama

Zamek Przemysła: prace na dachu

Na dachu powstającego Zamku Przemysła pojawiły się drewniane krokwie. To kolejny etap prac związanych z budową obiektu.

Jeszcze niedawno wieża Zamku Przemysła otoczona była z każdej strony rusztowaniami, a jej szczyt kończył się wraz z poziomem krenelażu (charakterystycznych zębów, przez które turyści będą mogli podziwiać panoramę Poznania). Obecnie w centralnej części dachu widać już drewniane krokwie.

To właśnie dookoła centralnej części dachu, po wąskim korytarzu, będą się poruszać turyści, którzy zechcą oglądać Poznań z góry.

Budowa całego Zamku Przemysła ma się zakończyć za kilkanaście miesięcy. Na wieży do użytku turystów oddane zostaną dwa tarasy widokowe - niższy i wyższy. Na pierwszy taras, niższy, będziemy mogli wejść po schodach lub wjechać windą. - Panoramę miasta będzie można oglądać przez małe okienka. Winda jest rozwiązaniem, które umożliwi osobom niepełnosprawnym dostanie się na wieżę. Okienka umieszczono na wysokości 1,1 m i osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą mieć problem, by podziwiać widoki. Zadbamy o to, by na tarasie pojawiła się platforma, która im to umożliwi. Znajdzie się tylko po jednej stronie - zapewniając widok na Ratusz i Katedrę - tłumaczyła nam pod koniec marca Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego.

Drugi taras, wyższy, będzie dostępny po wprowadzeniu pewnych zmian w projekcie wieży. - Początkowo zakładano, że mur otaczający wyższy taras będzie miał 1,9 metra - przez to podziwianie panoramy miasta byłoby niemożliwe. Udało nam się jednak dojść do porozumienia z Miejskim Konserwatorem Zabytków, który zgodził się dopuścić na tym tarasie krenelaż. Dzięki temu będzie można oglądać okolicę.

Już teraz wiadomo, że wstęp na wieżę, która ma być dostępna dla zwiedzających w 2013 roku, będzie płatny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro