Reklama
Reklama

Spacer w poszukiwaniu Fortu Winiary

Na kolejny spacer po Cytadeli zapraszają członkowie Stowarzyszenia Reduta. W trakcie spaceru członkowie stowarzyszenia postarają się wyjaśnić jak wyglądał i czemu służył ten fort.

Fort Winiary, który dziś nazywamy Cytadelą był najważniejszym fortem tzw. twierdzy poligonalnej. Prace na Wzgórzu Winiarskim rozpoczęto w 1828 roku, a ukończono je w 1842 roku. Fortyfikacje te były wielokrotnie modernizowane, ale dopiero podczas II Wojny Światowej odegrały istotną rolę militarną. Cytadela była ostatnim punktem oporu Niemców, który zdobyty został przez Armię Czerwoną 23 lutego 1945 roku. Po II Wojnie Światowej zdecydowana większość dawnego Fortu Winiary została rozebrana.

Zachowały się jednak liczne ślady po dawnym forcie - Każdy poznaniak zna Cytadelę jako park i miejsce pamięci. My chcemy pokazać ją jako cień potężnego niegdyś fortu, doskonałego dzieła sztuki inżynierskiej. Opowiemy Wam czemu służył i jak wyglądał ten największy z europejskich fortów - informują organizatorzy niedzielnego spaceru.

Stowarzyszenie Reduta powstało w 2011 roku, a za cel stawia sobie popularyzację wiedzy na temat historii Twierdzy Poznań. Swoją wiedzą dzielą się podczas spacerów po poznańskich Cytadeli. Do tej pory zorganizowali dziewięć takich wycieczek, a więc niedzielny spacer będzie imprezą jubileuszową.

- Opowieści ubarwimy zaskakującymi anegdotami z różnych czasów. Będziemy rysować plany i pokazywać zdjęcia. Wyjaśnimy kwestię tajemniczych podziemnych tuneli. Opiszemy też, jakie błędy zawiera wydany niedawno Spacerownik Poznański, a także wyjaśnimy kim był niejaki Kaponier i dlaczego tak mało znana postać jest patronem najważniejszego ronda w naszym mieście - zachęcają organizatorzy.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w spacerze powinny pojawić się w niedzielę o godzinie 11:00 przy głównym wejściu do parku (schody u zbiegu al. Niepodległości i ul. Armii Poznań).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
18.58 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro