Reklama

Gajowa: rozpoczęły się prace porządkowe

fot. AZS AWF Poznań
fot. AZS AWF Poznań

W byłej zajezdni przy ulicy Gajowej w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace porządkowe. Rozbierana jest sieć trakcyjna, która stanowiła zagrożenie dla osób przebywających na tym terenie. W przyszłym roku ma tu się rozpocząć budowa nowych obiektów.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka sieci trakcyjnej na terenie zajezdni przy Gajowej. To początek zmian, jakie mają zajść w tym rejonie. - Demontaż sieci trakcyjnej miał się odbyć już w ubiegłym roku, ale ze względów technicznych okazało się to niemożliwe - tłumaczy Stanisław Sipiński, architekt, który przygotowuje koncepcję zagospodarowania terenu zajezdni.

Do tej pory udało się zlikwidować dwa fragmenty sieci znajdujące się na terenie zajezdni. - Przed nami jeszcze dwa etapy demontażu, które będą obejmować kolejne fragmenty sieci. To są po prostu prace porządkowe, które muszą się odbyć na tym terenie. Choć teoretycznie nikt się tutaj nie porusza, musi tu być bezpiecznie, a nieużywana sieć była niebezpieczna.

Gdy rozmawialiśmy ze Stanisławem Sipińskim miesiąc temu podkreślał, że na początku maja powinny się pojawić pierwsze materiały informacyjne na temat zagospodarowania terenu zajezdni. - My nad tym obecnie intensywnie pracujemy i tak jak obiecywałem ostatnio, te materiały poglądowe powinny być gotowe na początku przyszłego miesiąca.

Co ma się znaleźć na terenie byłej zajezdni tramwajowej? - Znajdować się tutaj będzie zabudowa mieszkaniowo-usługowa, z dominującą formą mieszkaniową. Powstanie także budynek biurowy, a także pewna nowość - obiekt o charakterze biurowo-mieszkalnym. Stara hala tramwajowa zostanie natomiast poddana gruntowej rewitalizacji.

Ma się w niej znaleźć targowisko podobne do tych np. z Barcelony, czy Londynu i Paryża. - W naszym mieście nie ma hali targowej z wyższej półki, na której można kupić produkty spożywcze. To będzie właśnie takie miejsce. Sipiński zapewnia, że nowe budynki będą nawiązywać do tych znajdujących się w sąsiedztwie. - Wydaje nam się, że rozumiemy ducha tego miejsca i zamierzamy kontynuować charakter architektury, która się tam znajduje.

Dobrą informacją jest również to, że przebudowane ma zostać skrzyżowanie ulic Kraszewskiego i Zwierzynieckiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy w połowie przyszłego roku i potrwa prawdopodobnie 4 lata.

Przypomnijmy, że w lutym 2008 roku portugalska firma REF Eastern Opportunities kupiła od miasta za 91 milionów złotych zajezdnię tramwajową przy ulicy Gajowej. Przez kolejne dwa lata zajezdnię wynajmowało poznańskie MPK. 28 grudnia 2010 roku ostatni tramwaj wyjechał opuścił to miejsce.

Historia zajezdni przy Gajowej przygotowana przez Klub Miłośników Pojazdów Szynowych:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
45.85 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro