Reklama
Reklama

Będzie mniej miejsc w żłobkach

fot. Filip Furmańczak/www.lechpoznan.pl
fot. Filip Furmańczak/www.lechpoznan.pl

Dyskusja wokół tworzenia nowych miejsc w żłobkach toczy się od dłuższego czasu. Jakiś czas temu wypracowano kompromis, który zakładał dofinansowanie kwota 400 zł, aż 300 miejsc w prywatnych placówkach. W czwartek prezydent Ryszard Grobelny podjął decyzję, która przekreśla zawarty kompromis.

- Pan prezydent wyraził zgodę na to, żebyśmy ogłosili konkurs na zakup 150 miejsc w niepublicznych placówkach. Przeznaczając dotację miesięczną, na jedno miejsce, w kwocie 400 zł - mówi Elżbieta Dybowska, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta.

Publiczne żłobki w Poznaniu mogą zaoferować 1200 miejsc, a lista oczekujących to przynajmniej 1800 dzieci. Problemu nie rozwiązują prywatne żłobki, które mogą zaoferować prawie 300 miejsc. Koszt prywatnego żłobka to około 1200zł.Pojawił się pomysł, aby miasto dopłacało do miejsc w żłobkach prywatnych i w ten sposób zwiększyło ilość miejsc. W wyniku kompromisu ustalono, że miasto w tym roku dofinansuje 300 miejsc, kwotą 400 zł.

Czwartkowa decyzja prezydenta Ryszarda Grobelnego ograniczyła ilość dofinansowanych miejsc do 150, nie zmieniając kwoty dofinansowania - Nie wiem kogo reprezentuje, na pewno nie reprezentuje mieszkańców - decyzje prezydenta komentuje Aleksandra Sołtysiak, z Porozumienia Żłobkowego.

Urzędnicy zapewniają, że 150 miejsc w prywatnych żłobkach zostanie dofinansowanych do lipca tego roku. Miejsc w żłobkach publicznych w tym roku na pewno nie przybędzie, a w 2013 być może utworzone zostanie 50 nowych miejsc. Radni Platformy Obywatelskiej planują spotkać się z prezydentem w tej sprawie, w najbliższy wtorek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
16.22 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro