Reklama
Reklama

Bezpieczna zabawa w strefie kibica

fot. WTK Play
fot. WTK Play

O strefie kibica, która powstanie na poznańskim Placu Wolności napisano już wiele. Warto wspomnieć też o bezpieczeństwie w niej, a także w jej okolicy.

Strefa Kibica to oczywiście miejsce, które przyciągnie najwięcej kibiców. Warto jednak pamiętać, że atrakcje dla kibiców zaplanowano również na Starym Rynku oraz w starym korycie Warty. Na całym tym obszarze można spodziewać się bardzo dużej ilości gości. Policja zapewnia, że skieruje na ten teren dodatkowych funkcjonariuszy - Podczas trwania EURO 2012 poznańskich policjantów będą wspierać także funkcjonariusze spoza Wielkopolski. W sumie do Poznania w czerwcu przyjedzie ich ok. 1000 - mówi Robert Pękala, kierujący zespołem EURO 2012 ds. bezpieczeństwa miejskiego.

Policję wspierać będą także służby porządkowe Strefy Kibica. Ulice będą monitorowane przez 92 pracowników tych służb, a 307 pracowników będzie pilnować porządku w strefie - Cały teren Fan Zone i bawiące się w niej osoby będą podlegać szczególnej ochronie. Zależy nam, by Strefa była miejscem nie tylko dobrej, ale i bezpiecznej zabawy. To dla nas priorytet - informuje Michał Prymas, wiceprezes spółki Euro Poznań 2012.

Więcej policjantów pojawi się na drogach prowadzących do Strefy Kibica z ważnych punktów miasta. Do takich miejsc należą np. dworzec kolejowy, lotnisko Ławica, Stadion Miejski oraz węzły przesiadkowe na Rondzie Kaponiera, Moście Teatralnym, pl. Cyryla Ratajskiego i Rondzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Warto wspomnieć, że w dniach meczy, poznańskim policjantom towarzyszyć będą funkcjonariusze z Irlandii, Chorwacji i Włoch - Widok znajomego munduru zachęci gości z zagranicy do kontaktu z policją w sytuacjach budzących niepokój. Funkcjonariusze z Irlandii, Chorwacji czy Włoch będą pomagali polskiej policji w porozumieniu się z kibicami, a towarzyszący im policjanci z Poznania będą wsparciem w wyjaśnianiu np. kwestii komunikacyjnych, gdyż dobrze znają topografię miasta - informuje spółka Euro Poznań 2012.

Nad całością wydarzenia czuwał będzie sztab bezpieczeństwa, który będzie miał siedzibę na terenie Strefy Kibica. W jego skład wejdą przedstawiciele policji, straży pożarnej, a także służb medycznych - Sytuacja będzie bardzo dynamiczna. Jeśli np. okaże się, że po zwycięskim meczu ze stadionu do Strefy zmierza więcej fanów niż jest ona w stanie pomieścić, wówczas od razu poinformowani zostaną o tym policjanci. Będą oni zachęcać kibiców do skorzystania z fan campu koło Areny lub do wzięcia udziału w innych imprezach towarzyszących EURO 2012, np. na Starym Rynku - kończy Robert Pękala.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
13.62 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro