Kiptoo i Macharia wygrali 5. Poznań Półmaraton

Zdjęcie poglądowe fot. Julie Elliott-Abshire / freeimages.com

Zwycięstwem Kenijczyka Solomona Kiptoo zakończył się 5. Poznań Półmaraton, a wśród kobiet najlepsza była jego rodaczka Lucy Macharia. Na stracie pojawiło się blisko 5 tys. zawodników.

Pierwszy raz w historii poznańskiego półmaratonu bieg odbył się w Prima Aprilis, ale zawodnicy potraktowali zapisy jak najbardziej serio. Na starcie stanęła rekordowa liczba osób blisko 5000 uczestników. Na całej długości biegu spotkać można było wielu sympatyków biegania. Rozśpiewane zespoły muzyczne oraz poprzebierani kibice dodawali otuchy każdemu uczestnikowi.

Jako pierwszy wśród biegaczy na linii mety pojawił się Kiptoo Solomon z Kenii, który z wynikiem 01:02:00 ustanowił nowy rekord trasy wśród mężczyzn. Rekord trasy padł również wśród kobiet, Kenijka Macharia Lucy Njeri, dystans półmaratonu pokonała w czasie 01:10:26.

Ale to nie koniec rekordów. Frekwencja na mecie również dopisała - 4592 zawodników ukończyło piątą, jubileuszową edycję poznańskiego półmaratonu. Najlepszy z polskich biegaczy był Łukasz Gurfinkiel z Gdańska, który na metę dobiegł ósmy.

Dyrektor zawodów Maciej Mielęcki poinformował, że w związku z rosną frekwencją zarówno w maratonie jak i półmaratonie, zastanawia się nad zmianą trasy i tradycyjnego zakończenia nad Jeziorem Maltańskim. - Poznań zasługuje na bieg na 10 tysięcy uczestników, a może i więcej. Malta jest już za mała, by godnie przyjąć taką rzeszę uczestników. Jej pojemność to pięć tysięcy osób, dlatego szukamy nowej lokalizacji mety - podkreślił w rozmowie z PAP.

Wyniki rywalizacji rolkarzy i zdjęcia tutaj.