Reklama

Estakada Katowicka: jeszcze 10 miesięcy

fot. Paweł Rosolski

Do końca marca Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego musi podjąć decyzję o tym, czy utrzyma ruch na Estakadzie Katowickiej w ciągu ulicy Krzywoustego. Jak udało nam się ustalić, od 1 kwietnia wciąż będziemy jeździć po dwóch pasach ruchu w dwóch kierunkach.

W styczniu odbyły się szerokie konsultacje w sprawie Estakady Katowickiej zorganizowane przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Jerzego Witczaka. Obiekt jest w fatalnym stanie i miał być zamknięty dla ruchu z końcem marca. W konsultacjach wzięli udział specjaliści zajmujący się wiaduktami - zarówno praktycy i teoretycy.

Już w styczniu informowaliśmy, że praktycy jednoznacznie wypowiedzieli się w kwestii ewentualnego przedłużenia użytkowania estakady. Poradzili WINB, by nie godził się na dopuszczenie konstrukcji do ruchu po 1 kwietnia 2012. Innego zdania byli teoretycy. Profesorowie m.in. z Politechniki Poznańskiej mocno wstawili się za pomysłem przedłużenia użytkowania estakady.

Ostateczną decyzję w piątek podjął Jerzy Witczak, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. - Zdecyduję się na utrzymanie ruchu na Estakadzie Katowickiej - mówi. - Jeszcze w piątek podpiszę w tej sprawie oficjalne dokumenty. Kierowcy będą mogli się poruszać po dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Na pewno zlecę wykonywanie dodatkowych badań obiektu, być może zdecyduję się także na nakazanie zarządcy drogi zamontowanie nowych podpór.

Ruch na estakadzie ma być utrzymany nawet do lutego 2013 roku.

Przypomnijmy, że miasto nie ma ponad 200 milionów złotych, które są potrzebne na przeprowadzenie gruntownego remontu Estakady Katowickiej. Czynione są ku temu pewne przygotowania - powstaje projekt wiaduktów. Nie wiadomo jednak kiedy na inwestycję znajdą się pieniądze.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
32.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro