Reklama
Reklama

Podwyżka cen biletów: jest decyzja

Od 1 czerwca w Poznaniu obowiązywać będą nowe ceny biletów na komunikację miejską. Radni PO oraz PRO zagłosowali na propozycję Platformy Obywatelskiej.

99 złotych za sieciówkę na miesiąc, 2,60 za bilet 15-minutowy oraz 3,40 za 30-minutowy - tak od 1 czerwca będą wyglądać ceny biletów na komunikację miejską w Poznaniu. Po burzliwej dyskusji podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta radni z Platformy Obywatelskiej oraz Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego zagłosowali na propozycję PO.

Od 1 czerwca będziemy też mogli korzystać z promocji. Opiekun posiadający imienną sieciówkę będzie mógł w weekend podróżować z dzieckiem komunikacją miejską z udogodnieniem - dziecko (do 15-ego roku życia) będzie jeździć bezpłatnie.

To nie koniec. Jeśli dwanaście razy z rzędu kupimy sieciówkę imienną na miesiąc, trzynastą otrzymamy gratis. Dodatkowo od piątku od godziny 20.00 do niedzieli do godziny 24.00 będziemy mogli korzystać z komunikacji miejskiej w ramach biletu 24-godzinnego.

Zdecydowano się na zlikwidowanie biletów na linie pospieszne - od 1 czerwca będzie można jeździć takimi liniami z normalnym biletem.

Przypomnijmy, że Prezydent planował, by podwyżki były trzy, pierwsze już od 1 maja 2012 roku. Za bilet 15-minutowy mielibyśmy wówczas płacić o 60 groszy więcej niż obecnie. Bilet półgodzinny kosztowałby 3,40, a miesięczny 105 złotych.

Radnym z PO udało się więc obniżyć koszt sieciówki o 6 złotych w stosunku do propozycji Ryszarda Grobelnego.

Sesja od początku przebiegała w gorącej atmosferze. Najpierw głos zabrał Rafał Kupś, p.o. dyrektora ZTM, który wskazywał, że podwyżka cen biletów jest konieczna m.in. ze względu na rosnące ceny paliwa. Następnie swoje propozycje prezentowały poszczególne kluby - PO, PiS i SLD.

PiS chciało, by podwyżki weszły w życie 1 lipca, a nie 1 czerwca, jak wskazywało PO. SLD przyznał, że chce, by komunikacją miejską jeździło jak najwięcej pasażerów. Głos zabrał także prezydent Grobelny. Przyznał, że coraz więcej seniorów jeździ komunikacją miejską - za darmo. To jeden z powodów spadku sprzedaży biletów w mieście.

Tegoroczne podwyżki nie są jedynymi, które wprowadzi miasto. Kolejne zaplanowano na styczeń 2013 roku oraz styczeń 2014 roku. Po pierwszej z nich ceny biletów jednorazowych wzrosną o 20 groszy - bilet 15-minutowy ma kosztować 2,80 zł, a 30-minutowy 3,80 zł. Za sieciówkę na miesiąc zapłacimy 107 złotych. Po drugiej podwyżce za bilet 15-minutowy będziemy płacić 3 złote, 30-minutowy 4 złote, a za bilet miesięczny 115 złotych.

Czy zgadasz się z podwyżką cen biletów na komunikację miejską?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro