Reklama
Reklama

Franowo: tramwajem od 10 czerwca?

Na budowie trasy tramwajowej na Franowo gołym okiem widać postępy. Intensywne prace rozpoczęły się na pętli os. Lecha. Tunel jest już zasypywany ziemią. Do końca maja powinien być odtworzony układ komunikacyjny w okolicy. Pierwsi pasażerowie mają pojechać nową trasą 10 czerwca.

W połowie maja po nowej trasie tramwajowej na Franowo pojedzie pierwszy tramwaj. - Będzie to jazda testowa - do pętli na Franowie i powrót - mówi Gerard Masłowski z Infrastruktury EURO Poznań 2012. - Nie oznacza to jednak, że jeszcze tego samego dnia lub dzień później uruchomimy tu ruch pasażerski - dodaje.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 3 lipca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Chodzi przede wszystkim o sprawność wszystkich systemów obsługujących trasę. - Aby tramwaj testowo przejechał trasę nie musi działać np. monitoring. Ale podczas odbiorów przez służby wszystkie systemy muszą być uruchomione i dodatkowo, muszą być sprawne. Mamy czas na ich uruchomienie do końca maja i na pewno zmieścimy się w terminie.

Teoretycznie trasa będzie więc gotowa 30 maja. Praktycznie pasażerowie będą mogli z niej skorzystać kilka dni później. - Planujemy, że pasażerowie pojadą nową trasą na pierwszy mecz w ramach EURO 2012 w Poznaniu. Musimy bowiem uzyskać niezbędne zgody na użytkowanie obiektu, to może zająć kilka pierwszych dni czerwca - wyjaśnia Masłowski. Przypomnijmy, że pierwszy mecz w Poznaniu odbędzie się 10 czerwca.

Do końca maja powinien zostać odtworzony układ komunikacyjny w okolicach nowej trasy tramwajowej. - Najpierw zajmiemy się przystosowaniem do ruchu samochodów wiaduktu Chartowo, a następnie będziemy pracować nad przywróceniem ruchu na ulicy Piaśnickiej pomiędzy Chartowem a Kurlandzką. Zadbamy też o dojazdy do osiedli itp.

Konstrukcja trasy, czy wiaduktu są już ukończone. - Pozostają nam intensywne prace wykończeniowe polegające m.in. na montowaniu systemów. To musi być bardzo dobrze zorganizowane, gdyż wiele systemów będzie montowanych równocześnie.

Tunel - problem z niektórymi tramwajami?


Od jakiegoś czasu pojawiają się wątpliwości na temat tego, czy w tunelu trasy tramwajowej zmieszczą się wszystkie typy tramwajów jeżdżących po Poznaniu. - Ten temat powraca jak bumerang, ale naprawdę nie ma podstaw, by mieć takie wątpliwości. Projekt uzyskał akceptację MPK Poznań. Wymieniono w nim wszystkie tramwaje, od starszych, po zupełnie nowe, a co za tym idzie, nie ma takiej możliwości, by niektóre pojazdy nie mogły poruszać się w tunelu - kończy Masłowski.

Zobacz najnowsze zdjęcia z trasy i zajezdni Franowo.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro