Reklama
Reklama

Podwyżka cen biletów ZTM: kiedy i jaka?

fot. Maja Poniatowska
fot. Maja Poniatowska

W środę radni z Komisji Budżetu spotkali się, by dyskutować nad podwyżkami cen biletów na komunikację miejską, jakie planuje miasto. Kiedy podwyżki wejdą w życie i jak będą wysokie?

Od miesięcy poznaniacy słyszą o planowanych podwyżkach cen biletów na komunikację miejską. Prezydent planuje, by podwyżki były trzy, pierwsze już od 1 maja 2012 roku. Za bilet 15-minutowy mielibyśmy wówczas płacić o 60 groszy więcej niż obecnie. Bilet półgodzinny kosztowałby 3,40, a miesięczny 105 złotych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


To nie wszystko. Kolejne podwyżki mają mieć miejsce w styczniu 2013 roku. Wówczas bilet 15-minutowy ma kosztować 2,80 zł, 30-minutowy 3,80 zł, a miesięczny 113 złotych. Trzecią podwyżkę zaplanowano na styczeń 2014 roku. Za bilet 15-minutowy będziemy płacić 3 złote, 30-minutowy 4 złote, a za bilet miesięczny 121 złotych.

- To jest jedyny projekt podwyżek, który będzie dyskutowany na czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta - mówi Łukasz Mikuła, radny z PO. Od momentu zaprezentowania przez prezydenta swojej koncepcji pojawiło się sporo propozycji poszczególnych klubów. - Przygotowujemy listę poprawek do tego projektu i jeśli część z nich nie zostanie przyjęta, trudno nam będzie głosować za jego przyjęciem - wyjaśnia Mikuła.

Aby dyskutować nad projektem w środę zebrała się Komisja Budżetu. - W godzinach popołudniowych lub wieczornych powinniśmy mieć koncepcję ewentualnych zmian do tego projektu. Jeszcze w środę odbędzie się spotkanie prezydenta Kruszyńskiego z organizacjami pozarządowymi na temat zmian w komunikacji zbiorowej. Nie ukrywamy, że wiele zależy od tego, jakie ulepszenia będzie chciało wprowadzić w życie miasto.

Komisja w środę nie będzie jednak opiniować projektu podwyżek. To zaplanowano na czwartek, na godzinę 8.15. O 9.00 rozpocznie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Pierwszym punktem obrad jest właśnie podwyżka cen biletów na komunikację miejską. - W tej chwili trudno przewidzieć jak przebiegnie głosowanie i jaki kształt będą miały podwyżki - kończy Mikuła.

21:00

Łukasz Mikuła na antenie telewizji WTK przedstawił kompromisowe propozycje Platformy Obywatelskiej. - Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby ochronić stałych klientów. Dlatego proponujemy, aby najpopularniejsza sieciówka kosztowała 99zł, a nie jak proponuje prezydent 105zł. Zmian wymagają też ceny biletów długookresowych, chcielibyśmy żeby bonifikata przy zakupie biletów rocznych sięgała 15%, a nie jak dziś około 7,5% - stwierdza Mikuła. Podobne zmiany następowałyby w kolejnych latach. Po podwyżce w 2014 roku, cena sieciówki powinna wynosić 115zł.

Platforma Obywatelska proponuje też zmiany prorodzinne - Osoby dorosłe, które posiadają imienną sieciówkę, dostałyby możliwość przewożenia dzieci w weekendy za darmo - kończy Mikuła.

Czy podwyżka cen biletów spowoduje, że zrezygnujesz z komunikacji miejskiej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
23.52 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro