Reklama
Reklama

Galeria Malta: wciąż parkują na chodnikach

fot. Nishio Poznań
fot. Nishio Poznań

W lipcu ubiegłego roku na ulicy Nowowołkowyskiej za Galerią Malta pojawiły się znaki drogowe "strefa ruchu". Od tej pory może tam interweniować Straż Miejska. Nie pomagają mandaty i blokady na kołach. Kierowcy wciąż parkują na chodniku utrudniając życie mieszkańcom. Możliwe, że pojawią się tutaj słupki.

Od momentu otwarcia Galerii Malta, która dysponuje parkingiem na 1800 samochodów, na ulicy Nowowołkowyskiej biegnącej za centrum handlowym pojawił się problem z parkowaniem. Mieszkańcy wielokrotnie skarżyli się służbom, że nie mogą swobodnie przejść chodnikiem zastawionym przez auta, które parkują tu mimo zakazu. Cierpiała na tym także zieleń - notorycznie rozjeżdżana przez samochody i wydeptywana przez pieszych, którym "zabrano" chodnik.

W lipcu, po skargach mieszkańców, na ulicy wprowadzono "strefę ruchu", co umożliwiło strażnikom miejskim reagowanie w przypadkach łamania przepisów ruchu drogowego (wcześniej była to droga wewnętrzna, na której strażnicy nie mogli karać kierowców). To miało znacznie poprawić sytuację w tej okolicy. Czy faktycznie tak się stało?

- W dni powszednie jest lepiej niż było - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik SM. - Niestety, ale gdy przychodzi weekend, wszystko wraca do sytuacji sprzed roku. Chodnik jest notorycznie zastawiany przez samochody, które nie wjeżdżają na parking do centrum handlowego. Strażnicy zakładają dziesiątki blokad i wystawiają setki mandatów. Mimo to większych efektów nie ma - dodaje.

Jedną z przyczyn zastawiania chodników przez auta może być zakaz wjazdu na parking centrum handlowego pojazdów wyposażonych w instalację gazową. - Taki zakaz obowiązuje też np. w centrum handlowym Pestka. Tam jednak kierowcy mają do dyspozycji parking zewnętrzny. W Galerii Malta parkingu zewnętrznego nie ma. Kierowcy muszą sobie radzić w inny sposób. Nie może on jednak przeszkadzać np. pieszym - tłumaczy.

Zdaniem strażników miejskich na tej ulicy konieczne jest zastosowanie rozwiązań technicznych. - Już zwróciliśmy się do zarządcy drogi o zastosowanie w tym miejscu np. słupków. Niestety, ale po miesiącach naszych działań to jedyna możliwość, by kierowcy pozostawili chodniki pieszym. Odpowiedź od zarządcy powinna się pojawić w najbliższym czasie. Wówczas będzie wiadomo, czy za Galerią Malta pojawią się elementy małej architektury, które uniemożliwią kierowcom parkowanie na chodnikach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro