Reklama

CK Zamek: zniknie parking sprzed Zamku?

Wizualizacje: materiały inwestora fot. Elżbieta Skowron
Wizualizacje: materiały inwestora fot. Elżbieta Skowron

Zamiast istniejącego od lat parkingu przed Centrum Kultury Zamek, może tu powstać zielony skwer lub plac. Czy z centrum miasta znikną kolejne miejsca parkingowe?

Dyrektor Centrum Kultury Zamek, przed którym od lat istnieje parking (od strony ulicy Św. Marcin), zastanawia się nad wprowadzeniem zmian w tym miejscu. Zamiast miejsc parkingowych miałby się tutaj znaleźć zielony skwer lub plac.

- To był jeden z dziedzińców zewnętrznych zamku - tłumaczy Joanna Przygońska, rzeczniczka CK Zamek. - Na starych fotografiach widać jak ten obiekt wyglądał w czasach, gdy nie parkowały przed nim samochody. Wyglądał zupełnie inaczej - dodaje.

CK Zamek ogłosiło konkurs na zagospodarowanie terenu obecnego parkingu. Swoje propozycje zgłaszać mogą przede wszystkim studenci uczelni o profilu artystycznym. Radni ze Starego Miasta z jednej strony pomysł likwidacji parkingu chwalą. Z drugiej jednak strony zwracają uwagą, że zamknięcie parkingu nasili problemy z parkowaniem w tym rejonie miasta.

- Pojawia się pytanie, co dalej stanie się z tymi samochodami - mówi Jan Zujewicz, radny os. Stare Miasto. - Módlmy się by było tak, że zajmą miejsca w strefie płatnego parkowania. Może być bowiem tak, że zaczną parkować na trawnikach, czy przejściach dla pieszych - tłumaczy. Już teraz kierowcy narzekają, że znalezienie wolnego miejsca parkingowego w centrum Poznania graniczy z cudem. - Likwidacja następnego parkingu to nie jest dobry pomysł - mówi jeden z poznaniaków.

Tymczasem nie wiadomo, czy pomysł placu lub skweru zostanie zrealizowany. Powodem są dochody, jakie przynoszą miejsca parkingowe. - Połowa naszego budżetu pochodzi z kasy miejskiej. Resztę musimy zarobić, czy pozyskać sami - wyjaśnia Przygońska. - Sam konkurs na zagospodarowanie terenu parkingu jest pierwszym krokiem. Zobaczymy, jakie przyniesie efekty - kończy.

Projekty zagospodarowania terenu można przesyłać do zamku do końca września. Najlepszy zostanie przedstawiony w październiku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
48.21 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro