Reklama

Zamek Przemysła już przyciąga turystów

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

Na Górze Przemysława trwa odbudowa Zamku Królewskiego, którego górująca nad starówką wieża już przyciąga turystów. W weekend poznaniacy i turyści chętnie robią sobie zdjęcia na podzamczu.

Ładna pogoda w pierwszych dniach wiosny przyciąga na Stary Rynek tłumy poznaniaków, którzy po zobaczeniu trykających się koziołków na Ratuszowej Wieży zmierzają na Górę Przemysła zobaczyć postępy prac przy odbudowie Zamku Królewskiego. Magnesem jest Zamkowa Wieża, która już góruje nad starówką i jest widoczna z różnych części centrum miasta oraz Starego Rynku.

- To będzie zapewne największa atrakcja turystyczna Poznania. Pamiętamy, że chętnie podziwiano widok z Góry Przemysła na Stary Rynek i Śródkę, a po otwarciu wieży będą się tutaj ustawiały długie kolejki - mówi Gosia i Szymon, którzy wybrali się ze swoim synkiem z Piątkowa na spacer po Starym Rynku. Oprócz poznaniaków na podzamczu można spotkać wielu zagranicznych turystów i studentów z różnych stron Europy, którzy studiują w Poznaniu i pokazują zamek odwiedzających ich znajomych z rodzinnych stron.

Cały Zamek Królewski będzie otwarty dla poznaniaków i turystów dopiero w 2014 roku, ale taras widokowy dużo wcześniej. Możliwe, że do otwarcia tej części dojdzie już po EURO 2012. W weekend "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że wieża będzie miała dwa tarasy widokowe - dolny i górny odkryty taras, na którym zachowany zostanie krenelaż.

Przypomnijmy, że sprawa odbudowy zamku na Górze Przemysła w Poznaniu ciągnie się od blisko 10 lat. Raz już wygasło pozwolenie na budowę, a koszty inwestycji wzrosły z 15 do blisko 20 milionów złotych. Budowa ruszyła w 2010 roku i po drodze napotykała przeciwności. Podczas prac m.in. zalano betonem kanalizację na Starym Rynku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
15.96 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro