Reklama
Reklama

Poznań: psy bez smyczy drażnią mieszkańców

W Poznaniu istnieją specjalne wybiegi dla psów, na których czworonogi mogą swobodnie biegać bez smyczy. W innych miejscach właściciel musi pilnować zwierzę. Mimo to wielu mieszkańców wciąż wyprowadza swoje psy nie zabierając na spacer kagańca, czy smyczy.

Robi się coraz cieplej i coraz więcej poznaniaków zaczyna spędzać czas na świeżym powietrzu. Często towarzyszą im psy, które również cieszą się z dobrej pogody. Nie wszyscy pamiętają jednak, by odpowiednio pilnować swojego czworonoga.

Jeden z mieszkańców os. Kosmonautów już w październiku interweniował w tej sprawie u strażników miejskich. Zgłosił, że szczególnie w godzinach porannych i około godziny 16.00 w okolicach przedszkola na osiedlu psy puszczane są przez właścicieli wolno, co stanowi niebezpieczeństwo dla dzieci poruszających się w tym czasie przy przedszkolu.

- Zapewniono mnie, że kontrole będą przeprowadzane, a nie widziałem tu ani razu strażników - mówi Adam, który ponownie zgłosił sprawę SM. - Nadal niestety nagminnie mieszkańcy okolicznych bloków wyprowadzają w bezpośrednim sąsiedztwie psy, puszczane na spacery bez smyczy - dodaje. - Gdy zwracam uwagę o konieczności uwiązania psa na smyczy w odpowiedzi słyszę wulgaryzmy. Najwyraźniej żadna kontrola nie jest prowadzona w tym obszarze, bo mieszkańcy nie mają żadnego poczucia o popełnianiu wykroczenia.

Straż Miejska zapewnia, że kontrole były przeprowadzane. - Strażnicy szkolni ośmiokrotnie przeprowadzili kontrole wskazanego terenu. Byli tam zarówno ok godz. 8 rano jak i o 16 po południu. W obecności strażników nikt z mieszkańców nie puszczał psa luzem bez nałożonego kagańca - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik SM.

Zdaniem Piweckiego, zgłoszenia naszego czytelnika są jedynymi z tej okolicy. - Zarówno obecnie jak i w ubiegłym roku zgłoszenia te były jedynymi - inni mieszkańcy tego problemu nie zgłaszają i to nie tylko telefonicznie czy meilowo ale nie zgłaszają strażnikom szkolnym w trakcie ich służby w tym rejonie. Zapewniam, że sprawy nie lekceważymy i patrole straży będą miały na uwadze ten problem - kończy. W Poznaniu jest bowiem więcej miejsc, w których psy, niekoniecznie małe i niegroźne, biegają luzem po terenie dostępnym dla wszystkich.

Przypominamy, że zwolnienie psa ze smyczy bez kagańca jest dozwolone wyłącznie na terenie odpowiednio ogrodzonej nieruchomości (np. wybieg dla psów). Jeśli pies posiada kaganiec, można go zwolnić ze smyczy tylko w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko w sytuacji, gdy właściciel zwierzęcia może sprawować nad nim kontrolę.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro