Konsultacje o śródmieściu: Wilda najlepsza?
Na przełomie lutego i marca w Poznaniu odbyły się konsultacje społeczne związane z tematem śródmieścia. Londyński autobus przez cztery dni odwiedził centrum, Jeżyce, Łazarz i Wildę. Jak się okazało, to ta ostatnia dzielnica jest uważana za najlepszą do życia w śródmieściu.
Konsultacje społeczne dotyczyły śródmieścia i jego najbliższej przyszłości. Przez cztery dni w wybranych miejscach Poznania można było zobaczyć londyński autobus, w którym każdy chętny mógł wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę. Wyniki konsultacji mają pomóc organizatorom w przygotowaniu programu operacyjnego dla śródmieścia.
Co poznaniacy sądzą o śródmieściu? Uczestnicy konsultacji wskazywali mocne i słabe strony centrum, Wildy, Łazarza i Jeżyc. Jako zalety wskazywano przede wszystkim dostęp do komunikacji miejskiej, sklepów, usług, a także atmosferę i mieszkańców. Źle wypowiadano się na temat stanu dróg i chodników, liczby miejsc parkingowych, ścieżek rowerowych i porządku.
Zdaniem badanych to Wilda ma zdecydowanie najwięcej mocnych stron - są tu sklepy, bazar na Rynku Wildeckim, dobra komunikacja miejska i sporo zieleni. Narzekano jedynie na małą ilość ścieżek rowerowych i sporo zniszczonych kamienic. Najgorzej poznaniacy oceniali centrum Poznania. Ceny mieszkań i czynsze są tu wysokie, a dodatkowo brakuje miejsc do wypoczynku i sklepów. Stan budynków także nie wzbudzał pozytywnych emocji. Pozytywnie oceniano za to komunikację publiczną i bliskość ważnych instytucji.
Łazarz opisywano jako miejsce, w którym brakuje parkingów, a także miejsc do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Wskazywano też na brak porządku i zanieczyszczone powietrze. Chwalono natomiast parki i stosunkowo dobrą komunikację miejską. Podobnie jak w przypadku Wildy, Jeżyce są chwalone za bazar na Rynku Jeżyckim, liczne ogrody i parki. Skarżono się na korki na ulicach i brak ścieżek rowerowych.
Na co liczą mieszkańcy? Przede wszystkim na ograniczenie ruchu samochodowego, budowanie nowych ścieżek rowerowych, przykładanie większej dbałości do wyglądu chodników i dróg. Chcą też, by skutecznie walczono z problemem psich odchodów i zapewniono mieszkańcom więcej terenów zielonych.
W konsultacjach udział wzięło 412 osób. W środę rozpoczęła się debata na temat zmian w śródmieściu. Mogą w niej wziąć udział wszyscy chętni. Program, który powstanie w wyniku przeprowadzonych konsultacji ma być realizowany w latach 2015-2030.